Kızıl Ordu'da askerlik kolaylaşıyor

2

Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov, ordu birliklerinde normal iş gününün beş güne indirileceği, yemek pişirme, tuvalet ve kışla temizlik işlerinin de sivil şirketler tarafından yapılacağı müjdesini verdi.

Rus çeşitli sivil toplum örgüt temsilcileriyle buluşan Savunma Bakanı Serdyukov, orduda bazı  açılımları başlatacaklarını belirtti. Serdyukov, “Biz, erlerin fiziki, askeri hazırlıklarını, silah ve teknoloji kullanımını öngören beş günlük bir hizmet rejimini oluşturmayı düşünüyoruz. Cumartesi ve Pazar günleri ise erlerin sivil elbiselerle izne çıkma hakkının olmasından yanayız. Bu arada tabii ki, eğer asker hizmet kuralını ihlal ederse, kendi yükümlülüklerini kötüye kullanırsa, bu durumda izne çıkma hakkından da yoksun bırakılabilir.“ dedi.

Serdyukov, gün içinde askeri hizmet saatlerinin de değiştirilebileceğini ifade etti. Rus Savunma Bakanı, “Kalkış saatini sabah 07.00, akşam da uyuma saatini 23.00 (Bugün Rus ordusunda kalkış saati 06.00, uyuma saati de 22.00) yapalım.”diye konuştu.

Asker tuvalet temizlemeyecek

Savunma Bakanı Serdyukov, kışlada erler arasında en “hassas” konu sayılan temizlik işlerinin de dışarıdan sivil şirketlere yaptıracakları müjdesini verdi. Serdyukov, “Bir yıllık hizmet süresine geçişi göz önünde bulundurarak eğitim programını yeniden gözden geçiriyoruz, bu bağlamda şu sonuca vardık: Erleri kendlerine yabancı karakterde sayılan bazı fonksiyonlardan, yemek pişirme, arazi ve mekanları temizleme işlerinden, uzak tutmamız lazım. Bu işleri sivil kurumlar yapacak.” dedi.

Bakan’ın bu açıklamasını  yorumlayan Rusya Toplumsal Odası Sosyal ve Demografik Kalkınma Komisyonu Başkanı Yelena Nikaloyeva, bu açılımları “ordunun insanileştirilmesi” olarak değerlendirdi. Nikolayeva, “Bu dedovşinaya karşı (orduda şiddet ve erler arasında devriyecilik kuralları) sert önlem ve erin doğru şekilde kullanılması anlamına geliyor. Asker tuvalet temzilemekten ziyade, hizmet etmeli ve askeri hazırlıklarla uğraşmalı.” dedi.

Rus Savunma Bakanı, askerlerin morallerinin huzurlu olması, veli ve yakınlarıyla görüşebilmek ve hasret gidermek açısından kışla arazisinde çay evleri açacaklarını, ayrıca orduda askeri polis biriminin kurulmasından da vazgeçmediklerini sözlerine ekledi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan