Rus Ortodoks Kilisesi: Müslüman aile yapısından örnek almalıyız

92

Rusya Ortodoks Kilisesi dış kiliselerden sorumlu yetkilisi Papaz Volokolamski İlarion ülkede yaşanan evlilik sorunlara değinerek, “Bu konularda Müslüman kardeşlerimizden örnekler almalıyız.” dedi.

Kafkasyalı Ortodoks gençlerle Moskova’da bir araya gelen Rus Kilisesi yetkilisi, kilise-devlet ilişkilerine değindi. Bir gencin “Laik devletin kilise devletine dönüştürülmesi tehlikesi var mı?" sorusuna papaz Volokolmaski, “Böyle bir tehlike bugün söz konusu değil. Rus Ortodoks Kilisesi devletle karşılıklı olarak birbirine müdahele etmeme politikasından memnun. Belirli alanlarda karşılıklı işbirliğimiz de var. Toplum ve devlet Ortodoks Kilisesi’ne saygıyla yaklaşıyor. Kilise-devlet karşılıklı ilişkilerini ayarlayan bir belgemiz de var: 2000 yılına ait “Sosyal Konsepti’nin Esasları” adlı belge. Bu belgeye göre, Kilise devletten ayrı ve siyasete müdahale edemez: Bir partiyi başka bir partiye karşı destekleyemez ve kendisini siyasi bir güç olarak göremez. Kilisenin kapısı, bozucu şovenisit güçler hariç her tür siyasi eğilimli kişilere açık. Ayrıca Kilise devley yönetiminde yer almaz, devlet de Kilise’ye eski Sovyet döneminde olduğu gini patrik veya kilise yetkilisinin seçilmesi hususunda dikte de bulunamaz.” dedi.

Evlilik konusunda Müslüman kardeşlerimizden örnek alalım

Kilise yetkilisi, ülkenin demografik ve evlilik sorunlarına değinerek gençlere bazı nasihatlarda da bulundu. Papaz İlarion, “Biz Hristiyanların Müslüman kardeş ve bacılarımızdan öğrenecek bazı değerler var, örneğin aile değerlerin korunması açısından. Onları bu konuda örnek almalıyız. Geçenlerde ülkemizde evlilik ve boşanma sayısına baktım: Örneğin bizde bin evliliğe yaklaşık 600-700 boşanma düşüyor. Müslüman nüfusun oturduğu bölgelerimizde ise bin evliliğe 100-200 boşanma düşüyor. Müslümanlarda aile ideal geleneği kaybedilmedi, ama Hristiyanların çoğunda ise böyle bir şey kalmadı.” diye sitemde bulundu.

Görüşmede Gürcü, Abhaz, Oset ve Ermeni gençleri yer alırken, Kilise yetkilisi İlarion Rusya’da çeşitli dinler arasındaki işbirliği ve dayanışmanın artırılması  gerektiğini de sözlerine ekledi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan