Medvedev'in keyifli günü: Gazilere ev, gençlere imza dağıttı

1

Ukrayna ile doğalgaz indirimi ve Karadeniz Filosunun 25 yıl daha bu ülkede varlığını sağlayacak iki önemli anlaşmayı parafe eden Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev bugün halkın içine karıştı. Moskova çevresinde bulunan İstra kentinde bir gazinin evini ziyaret eden Rusya lideri, çıkışta halkın imza taleplerini geri çevirmedi.

Medvedev'in kendisine ev verilen 85 yaşındaki gazi Vladimir Jukovski'yi evinde ziyaret etti. Daha önce bir yurtta 12 metre karelik odada eşi ile birlikte yaşayan gazi yeni evinden hayli memnun olduğunu söyledi. 2009 yılının Ekim ayında ise Jukovski'ye devlet tarafından bir odalı ev hediye edildi. Jukovski'nin evinde misafir olan Medvedev, gazilere dağıtılan evlerin şeklini de yakınan inceleme fırsatı buldu.

Ev sahibinin Rusya liderine heyecanla evini anlatması Medvedev'in “Anladığım kadarıyla evinizi çok seviyorsunuz” esprisine neden oldu. Medvedev'i çay ikram eden Jukovski savaş yıllarını anlattı. Savaş esnasında 15 yaşında olduğunu ve partizan olarak savaştığını anlatan Jukovski, 1944'ten sonra ise Belarus cephesinde savaştığını söyledi.

Medvedev gaziye başarılar dileyerek 9 Mayıs Zafer bayramını kutladı. Ayrıca Medvedev tüm gazilere bir de müjde verdi: “3-10 Mayıs tarihleri arasında gaziler kendilerine refakat eden birisiyle birlikte ülke genelinde ücretsiz seyahat edebilecek. Bununla ilgili bir kanunu imzaladım. Eğer dolaşma planınız varsa çok kolayca yapabilirsiniz.” Medvedev gaziye yeni televizyon hediye ederek misafirlikten ayrıldı.

Çıkışta Medvedev'i bölgede yaşayan vatandaşlar alkışlarla karşıladı. Medvedev de vatandaşlarla gazi ziyaretinden edindiği hissiyatla paylaştı. Bir çok vatandaş görüşmenin sonunda Medvedev'ten imza istedi. Öğrencilerden birisi ise not defterini Medvedev'e uzatarak imza atmasını isterken, bir vatandaş da tişörtüne Devlet Başkanının imzasını almayı başardı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-634305-MedvedevImza1 RIA-634305-MedvedevImza3