Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan dini liderlerinden ortak Yukarı Karabağ deklarasyonu

7

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Azerbaycan Müftüsü Allahşükür Paşazade ve Tüm Ermeniler Katolikosu İkinci Garegin bir zirve gerçekleştirdi. Bölgede barış ve istikrarın korunmasını isteyen din adamları, Yukarı Karabağ konusunda ortak bir deklarasyon imzaladı.

Rus haber ajanslarına göre, üçlü zirve sonrası basına açıklamada bulunan Patrik Kirill, görüşmede Yukarı Karabağ sorunu dahil bir çok konuyu ele aldıklarını ve müzakerelerin çok başarılı geçtiğini söyledi. Kirill, "Bugünkü zirvemiz tam zamanında ve doğru bir adım olarak gerçekleşti. Din adamlarının siyasi gücü yok. Devlet gücünü de kullanma imkanımız yok. Orduları da bir taraftan başka bir tarafa sevk edemeyiz. Ancak inananların değer ve ideallerinin birbirine çok yakın olduğunu gösterme imkanımız var." şeklinde konuştu.

Üç dinin temsilcilerinin bir araya gelerek çok önemli konularda uzlaşı sağlayabilmelerinin inananlar açısından çok önemli olduğuna değinen Kirill, "Ümit ediyoruz ki, bu adım bölgede tansiyonun düşürülmesine, uzlaşı sağlanmasına ve çatışmalarda sorunun çözümü için tam bir siyasi sorumluluk üstlenen liderlere destek olmasına katkı sağlar." temennisinde bulundu.

Ortak deklarasyonun yayınlanmasının  çok önemi olduğuna işaret eden Kirill şu ifadeleri kullandı: "Ortak hareketimizin siyasi müzakere sürecinin atmosferinin de yumuşamasına katkı sağlamasını umuyoruz."

Bölgede tüm kapalı  kapılar açılsın

Garegin de yaptığı değerlendirmede dinler arası diyalogun önemine işaret ederek, "Dünyada bölgesel, etnik ve uluslararası sorunlar var. Dinler arası diyalogun tüm bu sorunların çözümüne katkı sağlayacağına inanıyorum. Yukarı Karabağ sorunu da barış yolu ile çözülmeli. Burada din adamları olarak en büyük görevimiz müzakere sürecinin devamı ve sorunun çözümü için devlet başkanlarımızı desteklemeliyiz." dedi.

Tüm kapalı kapıların açılacağı günlerin yakın olduğu temennisini dile getiren Garegin, gelecek toplantı  için din adamlarını Erivan'a davet etti.

Toplantının gerçekleştiği Gülistan Sarayı'nın önünde toplanan bir grup Azeri, Garegin'i protesto ederken, toplantıya davetli olan Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği İkinci Ilia sağlık nedeni ile katılamadı.

Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinde işgali sürdüren Erivan, Zürih'de imzalanan Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi ve sınırların açılmasını öngören protokolleri de askıya aldı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan