Üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen Çernobil radyasyon yaymaya devam ediyor

6

Ukrayna 26 Nisan 1986'da meydana gelen Çernobil felaketi kayıplarını anarken, kazanın üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen, santral hala çevreye radyasyon yaymaya devam ediyor.

Ukrayna'da genelinde bugün bayraklar yarıya indirildi ve kiliselerde gece saatlerinden itibaren Çernobil'de hayatını kaybedenler anısına ayinler düzenlenmeye başladı.

Çernobil Enformasyon Ajansı yetkililerinden Yuriy Tatarçuk CİHAN haber ajansına kazanın meydana geldiği santralin önünde ölçümleme yaparak bilgi verdi. Doğal ortam radyasyonunun 12 mikro röntgen olduğunu belirten Uzman Yuriy Tatarçuk, kazanın yaşandığı santrale 300 metre mesafede yaptığı ölçümlemede bu oranın kat kat üstünde olduğunu söyledi. Çernobil seviyesinin 250 - 300 mikro röntgen olduğunu, bunun ise uçağın uçtuğu yükseklikteki radyasyon seviyeye eş değer olduğunu ifade eden Yuriy Tatarçuk ,bu seviyedeki radyasyonun kısa süre maruz kalındığında ölümcül olmadığını ifade etti.

Çernobil Nükleer Santrali'nin üzeri kazadan hemen sonra mezar şeklinde kapatıldı. Bu koruma kalkanının ömrünün tükenmek üzere olduğunu ifade eden Tatarçuk, Ukrayna hükümetinin santralde kazanın meydana geldiği 4'üncü bloğun üzerini uzay çatı sistemi kapama çalışmalarına hız verdiğini bildirdi. Hâlihazırda santralin üzeri 105 metre yüksekliğinde ve 150 metre uzunluğunda ve 260 metre genişliğinde bir uzay çatı sistemi ile kapatılması planlanıyor. 28 ülkenin maddi destek verdiği projenin kısa zaman içerisinde başlanması bekleniyor. Dünyadaki en büyük çevre felaketinin yaşandığı Çernobil bölgesi ileride de radyasyon ile anılmaya devam edecek. Bölgede işlenmiş nükleer atık deposu ve radyoaktif sıvı atıkların işlenmesi için bir tesis kurulması planlanıyor.

ÇERNOBİL ALTERNATİF TURİZM MERKEZİ OLUYOR

Öte yandan her geçen gün radyasyona maruz kalma pahasına da olsa Çernobil'i görmek için gelen turist sayısı artıyor. Merakı korkusunu bastıran yerli ve yabancı turistler 1990 yılından itibaren bölgeye akın ediyor.

Birleşmiş Milletlerin 2002 yılında yayınladığı raporda felaketin yaşandığı 30 kilometrelik koruma altındaki bölgede bulunulabileceği belirtilmişti.

RADYASYON TİLKİYİ  HAYATINDAN BEZDİRMİŞ

Haber ekibini taşıyan araçta kameralarımıza yol boyunca giden bir tilki takıldı. Tilkinin ekibimizin ıslık ve çağırmasına ve aracın sesine aldırış etmeden yoluna devam etmesi dikkat çekti. Kızıl tüyleri olan tilkinin hasta olduğu, boyun ve sırt bölgesindeki tüylerinin renginin grileştiği görüldü.

Araçların durmasının yasak olduğu bölgede tilki basın aracının dahi duramayacağını bildiğinden olsa gerek ürkmeden araca eşlik etti.

Radyasyonlu koruma altındaki alanda yaşamını sürdürdüğü anlaşılan tilki yasak ve terk edilmiş bölgede gözden kayboldu. Radyoaktif tilkinin duyarsız tavrı, yoğun radyasyonun etkisi ile genel tilki karakteristiğinden uzaklaştığı izlenimi verdi.

ÇERNOBİL FACİASI

Ukrayna'nın başkenti Kiev'in yaklaşık 136 kilometre kuzeyindeki Çernobil Nükleer Santrali bundan 24 yıl  önce 25 Nisan'ı 26 Nisan'a bağlayan gece saat 1 sıralarında kaza sonucunda patlamıştı. İnsanlığın en büyük nükleer faciasındaki patlamanın etkisiyle reaktörün içindeki radyasyon çevreye yayılarak Türkiye'ye kadar ulaşmıştı.

İlk başta trajik olayı saklamaya çalışan Sovyet yönetimi, Batı medyasında felaket ile ilgili haberlerin çıkmasının ardından bölgede yaşayan halkı güvenli alanlara yerleştirdi. Patlama ile birlikte 160 bin kilometrekarelik alan, doğrudan radyasyona maruz kaldı. Radyasyondan etkilenen ülkelerin başında ise Ukrayna, batı Rusya ve Belarus geliyor. Kalan reaktörüler patlamadan sonrada 15 Aralık 2000 yılına kadar çalıştırıldı.

Yunus Erdoğdu, Çernobil, Cihan