Rus mafya babası Ded Hasan yakalandı

1295

Yezidi Kürt asıllı Ded Hasan lakaplı ünlü Rus mafya babası Aslan Usoyan Ukrayna’da yakalandı. Rusya’nın bir numaralı mafya babası sayılan Ded Hasan’ın Ukrayna’da sahte kimlikle giriş yaptığı da tespit edildi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı  Organize Suçlarla Mücadele Masası yetkilileri, ülkenin Kiev Borispol havaalanında 26 Nisan gece geç saatlerde ünlü Rus mafya babası Usoyan’ı gözaltına aldı. Ukrayna polis yetkilisi, Usoyan’ın sahte kimlikle ülke giriş yaptığını da kaydetti.

Yetkili, “1937 Tiflis doğumlu A. Usoyan sınırı sahte kimlikle geçtiği ve Ukrayna arazisinde gayrıresmi şekilde bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış bulunuyor. Edinilen bilgilere göre, Usoyan Ermeni suç çeteleri arasındaki ihtilafı çözmek için Ukrayna’ya geldiği biliniyor.” dedi.

Rus Ria Novosti ajansı Usoyan’ın Moskova’dan uçakla geldiğini de belirtti. Rus mafya babasının Ukrayna yasaları gereği Rusya’ya sınırdışı edilmesi ve Ukrayna'ya beş yıl giriş yasağı getirilmesi bekleniyor.

Ded Hasan veya başka adıyla Usoyan, Rusya’nın bir numaralı mafya babası olarak biliniyor. Günümüzde Avrupa’ya bile sıçrayan Rus mafya savaşlarının perde arkasında Usoyan ve ünlü Kutaisi suç çetesi liderli Tariel Oniani arasındaki kavga yatıyor. Oniani Moskova’da yargılanırken, Oniani-Ded Hasan arasında kanlı hesablaşma sadece Rus değil, Avrupa polisinin de merceği altında.

Bu hesaplaşma sonucunda ünlü Rus mafya babası Yaponçik (iki Türk vatandaşının katili Vyaçeslav İvankov) Kasım 2009'da öldürüldü. Yaponçik, Ded Hasan’ın en iyi dostu olarak biliniyordu. Mafya babasının cenaze törenini de Ded Hasan organize etmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan