Rus trafik polisinden ceza yerine papaz dersi

31

Rusya’nın Krosnoyarsk bölgesinin Nazarovo kentinde trafik kurallarını ihlal edenlere para cezası yerine “papaz dersi” uyguluyor. Rus basınına göre, papaz tavsiyelerini dinlemek zorunda kalan bazı ateist şöforler de bu “cezadan” çok etkileniyor.

Nazarovo Kent Trafik Müdürlüğü, trafik kurallarını ihlal edenlere ilginç bir “ceza uygulaması” başlattı. Artık görevli polisler, trafik kurallarını ihlal eden vatandaşlara ceza kesmek yerine yakında özel bir arabada bekleyen Ortodoks papazın yanına gönderiyor.

Papaz dersli “cezaya” tanıklık eden Rus basını, “Arabanın içindeki görevli papaz Yevgeni, trafik kuralını bozan bir vatandaşı karşısında oturtarak şöyle nasıhatta bulunuyor: Evladım yolu huzur, barış içinde takip et ve bir daha günah işleme ve unutma ki trafik kuralını ihlal ettiğin zaman bu durumda çok sayıda insanın hayatını tehlike altına atıyorsun.” ifadelerine yer verdi.

Konuyla ilgili yorumda bulunan Nazarov Kent Trafik Müdürlüğü propagandadan sorumlu müfettişi Tatyana Bakareva, uygulamanın olumlu fayda verdiğine dikkat çekti. Trafik polisi müfettişi, “Kilise bu uygulama için kapımızı çaldı. Biz de yeşil ışık yaktık. Bu uygulamayı bir kaç aydır yapıyoruz ve meyvesini de görüyoruz. Nihayet kaza sayılarında azalma var.” diye konuştu.

Uygulama vatandaşlar ve kilise yetkilileri arasında ilgiyle karşılanırken, Rus basını birçok sürücünün papaz tavsiyelerinden etkilendiğini ve yollarda daha “düzgün” bir şekilde araba kullandığını ifade ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan