Devrik lider Akayev'in kızı: Ülkeme dönmek istiyorum

21

Kırgızistan'ın devrik Cumhurbaşkanı  Askar Akayev'in kızı Bermet Akayeva ülkesine dönmek istediğini söyledi. 2005 yılda Kırgızistan'da gerçekleşen Lale Devrimi'nden sonra Rusya'ya babasıyla birlikte sığınan Bermet Akayeva, Kazakistan'ın Almatı kentinde düzenlenen Avrasya Medya Forumu'na katıldı. Bermet Akayeva, Cihan Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulundu.

7-8 Nisan günlerinde Kırgızistan'da gerçekleşen halk ayaklanmasının ardından ilk kez konuşan Bermet Akayeva, ülkesinde siyasi durumu hiç tasvip etmediğini belirtti. Askar Akayev'in kızı ülkesine faydalı bireyler olmak için bir an evvel Kırgızistan'a dönmek istediğini dile getirdi. 2005 yılında yaşanan olaylardan sonra Kırgızistan'a gitmediğini belirten Bermet Akayeva, Kırgız halkının yavaş yavaş demokrasiye alışacağını dile getirdi.

Yaşanan olayların halkın ekonomik durumundan da kaynaklandığını vurgulayan Akayeva, Kırgızistan'ın geleceğinden ümitli olduğunu, demokrasinin geçte olsa ülkesine yerleşeceğini dile getirdi.

Demokrasi için henüz Kırgızistan'ın hazır olmadığını ama vazgeçilmez olduğunu da sözlerine ekleyen Bermet Akayeva, Kazakistan'ın ülkesine verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e teşekkür etti.

Öte yandan Askar Akayev de daha önce yaptığı bir açıklamada kendi isteği ile Bişkek'e dönmek istediklerini söylemişti. Kırgızistan'ın bağımsızlığından sonra 15 yıl devlet başkanlığı görevini üstlenen Askar Akayev 24 Marta 2005 yılındaki halk ayaklanmasında ailesi ile birlikte ülkeyi terk etmişti.

Almatı'daki Türk işadamları  tarafından yapılan Ankara Oteli'nde gerçekleşen Avrasya Medya Forumu'na yerli ve yabancı medya mensupları yoğun ilgi gösteriyor.

Hüseyin Güngör, Almatı, Cihan