Kırgızistan geçici hükümeti: Kapımız eski lider Akayev’e açık

5

Kırgızistan yeni yönetimi eski Cumhurbaşkanı Askar Akayev’in ülkesine dönebilmesine yeşil ışık yakıyor. Akayev, Mart 2005 yılında Kırgızistan’da patlak veren Lale devriminin ardından Rusya’ya kaçmıştı. Akayev, Moskova Devlet Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapıyor.

Kırgızisyan geçici hükümet Başkan Yardımcısı Omurbek Tekebayev, eski Cumhurbaşkanı Askar Akayev’in ülkeye dönebilmesinde herhangi bir sakıncanın bulunmadığını kaydetti. Tekebayev, “Akayev Kırgızistan’a gelebilir. Ama Akayev Ekim ayında yapılacak parlamento seçimlerinden sonra gelmesi daha uygun olur. Yoksa bu ziyaret çok sayıda arzu edilmeyen dedikodulara yol açar.” dedi.

Akayev’i eski Cumhurbaşkanı olarak görüyoruz

Kırgız yetkili, Akayev’i eski Cumhurbaşkanı  olarak gördüklerini de belirterek, “Kendisinin Kırgızistan eski Cumhurbaşkanı statüsü aynen kalıyor ve geçici hükümet bu statünün ortadan kaldırılması konusunu ele almıyor.” diye konuştu.

Kırgızistan’da Nisan ayında yaşanan ve Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasının ardından Akayev Rus basını başta olmak üzere dünya basının sık sık konuğu oldu. Özellikle görsel ve yazılı Rus medyasına mülakatlar veren Akayev olaylarla ilgili Bakiyev’i sert şekilde suçlayarak, “Bişkek’i kana bulayan Bakiyev’in sonu kötü olacaktır. Halk ayaklanmasının en önemli nedeni Bakiyev’in Rusya’ya yönelik politikaları oldu. Çok sayıda Kırgız vatandaş Rusya’da ekmek parası kazanıyor. Halk, Bakiyev’in Rusya karşıtı politikalarına çok kızdı.” değerlendirmelerinde bulunmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan