Medvedev: Rusya arşivleri açmaya devam edecek

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Danimarka Başbakanı Lars Rasmussen'le birlikte Kopenhang'da düzenlediği basın toplantısında Sovyet baskı rejimi dönemine ait belgeleri açıklamaya devam edeceklerini söyledi. Katin katliamı olarak bilinen 25 bin 700 Polonya'lı askerin infazına eski Sovyet lideri Josef Stalin'in onayını gösteren 5 Mart 1940 tarihli resmi belge bugün kamuoyuna açıklandı.

Sovyet gizli polis teşkilatı  NKVD'nin Katin olayları ile ilgili arşiv belgesinin açıklanması emrini kendisinin verdiğini kaydeden Medvedev, "Toparlanmış versiyonunun elimizde olması iyi. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bizim görevimiz." dedi.

Katin katliamı ile ilgili arşivlerin açık olduğunu ifade eden Rusya lideri, "Polonyalı ortaklarımıza ulaştırmadığımız bir kısım materyaller var. Bu belgelerin hazırlanması ve Polonya'lı yetkililere ulaştırılması emrini verdim." ifadelerini kullandı. Polonyalı askerlerin öldürülmesi ile ilgili tüm belgelerin ilk kez açıklandığı yönündeki bilginin de doğru olmadığına işaret etti.

Geçmişten ders almak gerektiğini söyleyen Rusya Devlet Başkanı, Rusya'nın hiç bir şeyi gizlemeyeceğini vurguladı. Medvedev şu şekilde konuştu: "Herkes o zamanda neler olduğuna baksın. Kim karar vermiş, Polonya'lı subayları kim öldürmüş orada yazıyor. Tüm imzalar orada. Tüm bu insanlar biliniyor."

Sovyetler Birliği Katin olayları  ile ilgili, Nazi Almanyasını suçlamış, bölgenin 1941 yılında Almanya'nın işgali altında olduğunu iddia etmişti. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 1992 yılında ilk kez Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tek sorumluluğun Sovyetler Birliği'ne ait olduğunu kabul etmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-639220-MedvedevKatin1 RIA-639220-MedvedevKatin2