Nükleer füzeler Kızıl Meydan'da tatbikatta

41

Rusya'nın başkenti Moskova'da 9 Mayıs'ta İkinci Dünya Savaşı zaferinin 65. yıl kutlamaları için hazırlanan geçidin ilk provası Kızıl Meydan'da yapıldı.

Moskova Askeri Bölge Basın Merkezinden yapılan açıklamada Kızıl Meydan'a kadar düzenlenen geçitte toplam 10 bin 500 asker ve subayın katıldığı belirtildi. Ayrıca geçide katılan zırhlı araç, tank gibi 159 askeri araçların arasından 16'ısının İkinci Dünya Savaşı dönemine ait olduğu kaydedildi. Füze ve top atışları gerçekleştiren hareketli 'Pansir' araçları ile birlikte, Kızıl meydana üç adet Topol-M nükleer füzesi de yer aldı.

10 bin kilometre menzili olan RS-12M Topol’lar 550 kiloton ağırlığında tek nükleer başlık taşıyabiliyor. Rusya son yıllarda bir üst model olan Topol-M (SS-27 Stalin)’leri de başarılı bir şekilde geliştiriyor. Rusya’nın Stratejik Füze Gücü’nde 306 Topol ve 59 adet Topol-M nükleer başlık taşıyabilen füze bulunuyor.

Yapılan prova planlanan üç gece provasından birincisiydi. 6 Mayıs tarihinde genel prova yapılacak, bu provada geçitte yer alması gereken askeri uçakların ve İkinci Dünya Savaşı'da Nazi Almanya'sına karşı savaşan İngiltere, ABD, Fransa, Polonya gibi mütteffiklerin ve 9 Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerin askerlerinin da katılması bekleniyor. Ayrıca gösteride 125’den fazla uçak ve helikopterin de görev alacağı bildirildi.

Öte yanda Rusya Komunist Partisi düzenlenecek törende NATO askerlerinin yer almasına karşı çıktığını, böyle bir şeyin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-638715-nukleer_fuzeler_kizil_meydan_2 RIA-638715-nukleer_fuzeler_kizil_meydan_3