Rusya'da karlar eridi, caddeler nehre döndü

2

Rusya'nın Kuzeyi'nde sıcak havaların yaklaşmasıyla eriyen buzlar Sibirya'nın Tomsk, Kirov ve Arhangelsk bölgelerinin sular altında kalmasına neden oldu. Nehir seviyelerinin ortalamanın üzerine çıkması nedeni ile caddeler nehre dönüşürken, yaklaşık 3 bin 500 kişi evsiz kaldı.

Arhangelsk Metereoloji Merkezi'nden yapılan açıklamada eriyen buzların su seviyesini yarım metre ortalamanın üzerine çıkardığı ve nehir kıyılarında bulunan şehirlerin de sular altında kaldığı belirtildi.

Belediye yetkililerinden yapılan açıklamaya göre de 28 Nisan tarihinden itibaren meydana gelen taşkınlarda, Arhangelsk bölgesine bağlı kasaba ve adalarda toplam 273 ev su altında kaldı. Bölgede yaşayanların kurtarılması için tüm önlemlerin alındığı belirtilirken bazı bölgelerde bedava yiyecek ve içecek dağıtılıyor.

Arhangelsk belediye yetkilileri su oranın artacağına dair daha önce bilgilendirildiklerini açıklarken, bölgede yaşayan vatandaşlar için de 15 gündür uyarıların yapıldığı kaydedildi.

Tomsk bölgesinde bulunan Uşayka nehrinin bir metreden fazla yükseldiği belirtilirken, Kirov'da bulunan Viatka nehri de taştı. Yetkililer su oranının ay sonundan itibaren azalacağını belirtti.

Her yıl bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte Sibirya bölgesinde taşkınların yaşandığı 3 binden fazla kasaba ve şehirde yaşayan 2 milyon kişinin bu taşkınlardan etkilendiği belirtiliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan