Rus tezgahtarlar gülmeyi bilmiyor

4

Rusya'da hizmet sektöründe çalışanların müşterilere karşı gülümsemedikleri ortaya çıktı. Genelde sert tutumları ve ilgisiz olmaları ile gündeme gelen Rusya hizmet sektörü çalışanları, gülümseme sıralamasında sınıfta kaldı.

Rusya'da günlük yayınlanan Gazeta'da yer alan araştırmaya göre 14 ülke arasında Rusya 12'inci sıraya yerleşebildi. Restoran, kafe, alış veriş merkezi, turizm sektörü, bankacılık ve küçük kioslarda satış yapan elemanlar iletişimlerinin yüzde 65'inde gülümsüyor.

İsveç'liler yüzde 87 ile ilk sırada yer alırken, Letonya yüzde 86 ile ikinci sırada ve Estonya da yüzde 84'le üçüncü sırada yer aldı. Hırvatistan yüzde 59 ve Pakistan'da yüzde 34'le Rusya'dan sonra geldi.

Uzmanlar iş verenlerin yetersiz tutumu, müşterilerin kaba yaklaşımları ve eski alışkanlıkların Rus hizmet sektöründe çalışanlar üzerinde etkili olduğuna dikkat çekiyor.

Araştırmaya göre Rus turizm sektöründe çalışanlar ise müşterilerine kerşı iletişimde en az gülümseyenlerden. Rusya Turizm Birliği sözcüsü Irina Tyurina gazeteye yaptığı değerlendirmede, "Uçak bileti yada tur satılan işletmelerin kira ve diğer masrafları çok yüksek. Bunlar genelde küçük ölçekli işletmeler. Çalışanların eğitimleri için yeterli para ayıramıyorlar." şeklinde konuştu.

Parekende Satış Eğitim Grubu'ndan Dmitri Levitski de yaptığı açıklamada, özellikle fast-food sektöründe çalışanların çok hızlı değiştiğini ve yeterli motivasyon sağlamanın imkansızlığına değindi. Levitski ilginç tespitte bulundu: "Genelde iş veren çalışanlarını iletişimde gülümsemeye nasıl zorlayacaklarını düşünüyor. Doğru olan onları zorlamak değil, teşvik etmek."

Faruk Akkan, Moskova, Cihan