Putin bu kez leoparlarla birlikte

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin tatil kenti Soçi'de Ulusal Park alanında incelemelerde bulundu. Tabii yaşamın korunması çalışmalarına sıklıkla katılan Putin, İran'dan getirilen bir leoparla birlikte görüntülendi.

İran, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’da az sayıda bulunan Batı Asya leoparları, Birleşmiş Milletler Vahşi Yaşamı Koruma birliğinin nesilleri tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alıyor. Rusya Kafkasya bölgesinde oluşturulan tabi koruma alanında leopar neslinin 10-15 yıl içinde yeniden canlandırılması planlanıyor. Putin, projenin uluslar arası bir çalışma olduğuna dikkat çekerek, yetkililere çalışmalarında başarılar diledi.

Putin Eylül 2009'da projenin ilk uygulamaya başlamasında da yer aldı. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un hediye ettiği iki leoparın bölgeye uçakla getirilmesi çalışmalarını izleyen Putin, Türkmenistan Cumhurbaşkanı’nı telefonla arayarak teşekkür etmişti.

{metacafe}4570964/putin_bu_kez_leoparlarla_birlikte{/metacafe}

Rusya başbakanı daha önce de bilim adamları ile birlikte kaplan avına katılmıştı. Uyuşturucu iğne ile kaplanı avlayan Putin, uydu irtibatlı tasma takarak doğal yaşamın korunmasına verdiği önemi göstermişti. Baykal gölüne mini deniz altı ile dalarak çevre çalışmalarına katılan Rusya başbakanı, geçen hafta da kutup ayılarının korunması için düzenlenen programda yer aldı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-641927-PutinLeopar2 RIA-641927-PutinLeopar3