Taşkent'te dünya yemek festivali

17

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen uluslararası yemek festivalinde, onlarca ülkenin mili yemekleri görücüye çıktı.

Başkentte faaliyet gösteren Uluslararası  Uluğbek Okulu tarafından düzenlenen yemek festivali, dünya devletlerini buluşturdu. Festivalde İsrail'den Rusya'ya, Almanya'dan Pakistan'a, Çin'den İran'a ve Türkiye'den Güney Kore'ye kadar değişik ülke mutfaklarından farklı damak tatları sergilendi.

Hindistan, Afganistan ve Kazakistan gibi bölge ülkelerinin de iştirak ettiği şenlikte bir taraftan da okulda okuyan öğrenciler arasında değişik sportif yarışmalar düzenlendi. Festivalde okulun resim öğretmeninin sergilenen çalışmaları ise beğeni topladı. Festivalde 30'a yakın ülkenin büyükelçiliği ilgilileri, okulda çocukları okuyan kent sakinleri, burada bulunan Türk işadamları ve aileleri de iştirak etti.

ŞENLİĞİ BÜYÜKELÇİ SÖNMEZAY DA KATILDI-

Yan yana dizilen değişik ülkelere ait bayrakların renk kattığı şenliğe Türkiye'nin Özbekistan Büyükelçisi Mehmet Sertaç Sönmezay da katıldı. Festivale gelişinde Okul Müdürü Alaattin Duman tarafından karşılanan Büyükelçi Sönmezay, festivalde aralarında Türkiye'nin de olduğu değişik ülke stanlarını gezdi. Sergilenen yiyecekler hakkında bilgi aldı.

Hareketli ve renkli şenliğe katılanlar bir anda dünyanın değişik ülke mutfaklarına ait yemekleri ve tatlıları  tadabilme imkanı buldu.

Bu arada Türkiye standına gelenler gül suyu ile karşılandı. Burarda kendilerine Türk mutfağının önde gelen yemekleri ve tatlıları ikram edildi. Okulda okuyan öğrenci ailelerince her yıl geleneksel olarak düzenlenen festivalde yer alan döner ise büyük ilgi gördü. Fuarda ev sahibi Özbekistan yemeklerinin sergilendiği stand birinci olurken, Pakistan ikinci, İran ise üçüncü oldu.

CİHAN'a konuşan bazı ülke temsilcileri festivalden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Katılımcılar, ülkelerine ait türlü yemekleri sergileyerek tanıtma fırsatı bulduklarını söylediler.

Atıf Ala, Taşkent, Cihan