Medvedev kahraman kentlere ödül dağıttı

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı direniş  gösteren beş Rus kentine “Asker şanlı kent” ödülünü takdim etti.

Kremlin Sarayı’nda düzenlenen törene savaş gazileri ve gençler de katıldı. Törende konuşma yapan Medvedev savaş yıllarında halkın tek yumruk olarak işgalci Nazi birliklere karşı amansız mücadele ettiğini belirtti. Medvedev, “Halkımız 20.yüzyılın ve genelde insanoğlunun karşılaştığı en amansız savaşını kazandı. Bizim görevimiz vatanını savunan her kahramanı unutmamak ve anmaktır.” dedi.

Medvedev beş kente verilecek ödülü tanıtırken, bu kentlerin tarihin her aşamasında yaşanan çeşitli savaşlarda işgalcilere karşı direndiğini de hatırlattı. Kentler arasında Moskova’nın kuzeyinde yer alan Volokolamsk’ı örnek gösteren Rusya lideri, “Ünlü bir söz vardır: Büyük Rusya, ama geri çekilmek olmaz, hemen arkamızda Moskova var. Bu sözler Volokolamsk’ta dile getirildi. Yaklaşık bir ay başkente giriş noktaları ağır savaşlara sahne oldu, ama Naziler savunma hattını geçemedi.” diye konuştu.

Daha sonra Medvedev, Volokolamsk, Bryansk, Nalçik, Viborg ve Kalaça-na-Donu kent belediye başkanlarına “Asker şanlı kent” ödülünü sundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-642587-MedvedevGazi2 RIA-642587-MedvedevGazi3