Rusya’da Stalin otobüsü savaş yıllarını anımsattı

11

Rusya’nın kuzey başkenti olarak bilinen St.Petersburg’ta bir otobüse SSCB lideri Josef Stalin’in baştan başa portresiyle kaplanması İkinci Dünya Savaşı’ndaki Sovyet dönemini hatırlattı.

Kentin Nevski caddesi güzergahı  üzerinde hareket eden 187 nolu otobüs sabah saatlerinde yoldan geçen vatandaşlarda şaşkın başkışlara neden oldu: İnsanlar Stalin’in portresiyle kaplanan otobüsü izlerken, St.Petersburg SGPP adlı kent otobüs şirketinden yapılan açıklamada resmin reklam amaçlı olduğuna işaret edildi.

Yetkililer reklamın Stalin’i seven kişilerin parası ve girişimleriyle yapıldığını da açıkladı. İnternet üzerinden Stalin yandaşları diye bir araya gelerek otobüs reklamı için para toplayan “Stalinciler” yaptıkları açıklamada şunları kaydetti: “Bu eylemin grişimcisi olarak bizler savaş yıllarında Sovyetler Birliği Mareşalı ve SSCB Silahlı Birlikleri Başkomutanı Stalin’in hizmetlerine ve kendisine nasıl değer verdiğimizi göstermek istiyoruz. Amacımız, tarihi adaletin tekrar oluşturulmasıdır.”

Kent komünistleri de Stalin portreli otobüsle sık sık seyahat edeceklerini belirtti. Rusya Komünist Partisi St.Petersburg Bölge Başkanı Sergey Malinkoviç, “Bu büyük bir olaydır! Allah korusun, bu otobüsteki portreye zarar vermemeleri için biz otobüse binerek Stalin’i koruyacağız.” dedi.

9 Mayıs İkinci Dünya Savaşı Zafer Günü’nün 65.yıldönümü vesilesiyle ülke komünistleri başkent Moskova dahil Rusya’nın farklı bölgelerini Stalin portresi ve anıtıyla donatacaklarını vaat ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan