Medvedev bayram öncesi madalya dağıttı

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, İkinci Dünya Savaşı’nın 65'inci yıl dönümü vesilesi ile 46 ünlü Rus vatandaşını madalya ile onurlandırdı.

9 Mayıs Zafer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Kremlin Sarayı’nda düzenlenen madalya törenine gazi, kozmonot, politikacı, gazeteci, sanatçı ve kültür adamlarının bulunduğu ülkenin sayılı isimleri katıldı.

Medvedev ülkenin en büyük ödülü  Rusya Ulusal Kahramanı madalyasını ise iki kişiye kozmonot Roman Romanenko ve 20 Mart’ta Moskova’da çıkan yangında kendi canı pahasına beş vatandaşın hayatını kurtaran itfaiye Albayı Yevgeni Çernışev’e verdi. Çernışev’in eşi ve oğluna madalyayı sunan Medvedev, “O kendi adımıyla Rusya’da her zaman kahramanların olduğunu ve bu insanların başkaları için canını feda ettiğini ortaya koydu. Eşiniz ve oğlunuz Rusya’nın gururu!” dedi.

Daha sonra Rusya Devlet Başkanı  Medvedev savaş gazisi SSCB Kahramanı Vasili Reşetnikov, besteci Aleksandra Pahmutova, film sanatçısı Vladimir Zeldin, Hermitaje müzesi Müdürü Yardımcısı Georgi Vilinbahov, Rossiya Kultura televizyon Başkan Yardımcısı Vitali Vulf, Tataristan eski Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev ve başka ünlü Rus vatandaşlara çeşitli madalya ile onurlandırdı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-644180-MintimerSaymiyevMedvedev RIA-644274-Odultoreni1