Rus güvenlik güçlerinden korsan operasyonu; 1 korsan öldü

3

Rusya güvenlik güçleri, Afrika’nın doğusunda Rus petrol tankeri “Moskovski Universitet” adlı Rus petrol tankerini kaçıran Somali korsanlarına silahlı operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda Rus mürettebatın tamamı yara almadan kurtulurken, bir korsan da öldürüldü. Gemide ele geçirilen 10 korsanın göz altına alınarak yargılanmak üzere Moskova'ya gönderileceği kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Aden körfezinde Moskovski Universitet petrol tankerini kaçıran Somali korsanlarına özel askeri operasyon gerçekleştirilmesi hususunda özel talimatta bulundu. Sudan’dan Çin’e gitmekte olan tankerde 50 milyon değerinde 86 bin ton ham petrol bulunuyordu. Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’un direktifiyle deniz kuvvetlerine ait dev savaş gemisi Marşal Şapoşnikov bölgeye hareket etti.

Gece saat 03.00’te (MSİ) bölgeye varan Rus deniz komando birliği savaş gemisi yaklaşık 07.45’te (MSİ) korsanlara yönelik operasyon hazırlığına başladı. Savunma Bakanlığı'ndan bir askeri kaynak Rus deniz komandolarının korsanlara önce “teslim ol!” çağrısında bulunduğu, fakat karşılığında olumsuz yanıt aldıklarını da ifade etti. Bu gelişmenin ardından operasyon başlatıldı.

Operasyon sırasında bir korsan öldürülürken, diğer korsanlar ise Rus deniz komandolarınca kıskıvrak yakalandı. Korsanların rehin tuttuğu 23 kişilik Rus mürettebat yara almadan kurtarıldı. Şu anda tankerin Rus deniz komandolarının kontrolünde olduğu belirtiliyor.

Rus mürettebat da profesyonel davrandı

Rus basınında çıkan haberlerde silahlı operasyon sırasında Rus mürettebatın çok profesyonel davranarak ulaşılması güç olan özel odada saklandığı belirtiliyor. Haberlere göre, bu taktik sayesinde Somali korsanları Rus mürettebatını operasyona karşı canlı kalkan olarak kullanamadı.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in uluslararası terör ve organize suç çetelerle mücadele alanda işbirliğinden sorumlu Özel Temsilcisi Anatoli Safonov da Rus deniz komandolarının özel opeasyonunu başarılı bulduklarını söyledi. Rus üst düzey yetkili, “Deniz birliklerimiz mükkemel iş yaptı. Çok titizlikle hazırladığımız askerlerimiz her türlü gelişmeye hazır duruma getirilmişti. Bunun için özel tatbikat da yapıldı.” dedi.

Bu operasyonda ABD ve AB deniz kuvvetlerinin de Rusya’ya yardım ettiği kaydediliyor. Özellikle bölgeye yakın bir alanda bulunan ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait askeri helikopterler de tankerin bulunduğu yeri tespit ederek Rus meslektaşlarına ulaştırdığı belirtiliyor. Rusya Başsavcılık Soruştırma Komisyonu yakalanan korsanlara organize grup oluşturmak, silah ve şiddet kullanmak suçundan dava açtı. Rusya Ceza Kanunu gereği korsanların 15 yıla kadar hapis cezası istenilebilir.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan