Rusya’ya bağlı Kalmıkya Cumhurbaşkanı: Uzaylılarla görüştüm

93

Rusya’ya bağlı Kalmıkya Cumhurbaşkanı Kirsan İlyumjinov, uzaylıların gemisine bizzat binerek kendileriyle sohbet ettiğini iddia etti. Bu gelişme üzerine Rus aşırı sağçı Liberal Demokrat Parti milletvekili Andrey Lebedev, iddianın araştırılması için Başkan Dmitri Medvedev’e yazılı başvuruda bulundu. İlyumjinov'un devlet sırlarının uzaylılara verip vermediği de tartışma konusu.

İlginç “uzaylı muhabbeti” olayı 27 Nisan Rus resmi televizyonu 1.Kanal’da yaşandı. Usta gazeteci Vladimir Pozner’in konuğu olan Kalmıkya Cumhurbaşkanı İlyumjinov, bölgedeki sosyal, siyaset, ekonomik ve spor gibi konulara değinirken 1997 yılında başına gelen ilginç olayı anlattı. Evinde uyuduğu sırada uzaylıların balkondan içeri girdiğini anlatan Kalmıkya Cumhurbaşkanı, “Eylül 1997’te Moskova’da yeşil elbiseli uzaylılarla görüştüm... Beni gemilerine davet ettiler. Ben de daveti kabul ettim... Onlar bana kendi uzay gemisini gösterdi. Fakat uzaylılar gemilerinin daha geniş kitle önünde göstermeyi reddettiler. Bana, bu tür görüşmelere hazır olmadıklarını belirttiler.” iddiasında bulundu.

Bu iddia üzerine Liberal Demokrat Partisi milletvekili Lebedev konunun açıklığa kavuşması için Medvedev’e yazılı başvuruda bulundu. Rus milletvekili, “İlyumjinov’un “yeşil elbiseli” uzaylılarla görüşmüş olabilmesi bana o kadar dokunmuyor. Bu onun şahsi meselesi. Fakat, benim için ve muhalefet partimiz için önemli olan bu iddia sahibin federe bölgeye başkanlık yapmasıdır, ilgisiz kalamayız. İlyumjinov’un bu açıklamaları beni hayrete düşürdü ve bence Devlet Başkanı’nın da bu konudan haberdar olması gerekiyor. Çünkü kendisinin durumu değerlendirmesi lazım.” diye konuştu. Lebedev, Kalmıkya Cumhurbaşkanı’nın devlet sırlarını uzaylılarla verip vermediğini merak ederek araştırılmasını da istedi.

Çoğunluğu Budist kökenli vatandaşın oturduğu ve Kuzey Kafkasya’nın kuzeydoğusunda bulunan Kalmıkya Cumhurbaşkanı İlyumjinov aynı zamanda Dünya Satranç Birliği Başkanı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan