NATO askerleri ile Kızıl Meydan'da kutlama

3

Rusya 1941-1945 yıllarında Nazi Almanya'sına karşı kazanılan İkinci Dünya Savaşı zaferinin 65. yılı  kutlamalarına hazırlanıyor. 9 Mayıs pazar günü Kızıl Meydan'da gerçekleşecek dev kutlamalarda ABD, İngiltere, Fransa ve Polonya askerlerinin de katılımı ile toplam 10 bin 500 asker yer alacak. Kızıl Meydan'da NATO askerlerinin yanısıra, Rusya ile birlikte İkinci Dünya Savaşı'nda yer alan eski Sovyet ülkelerinden askerin de kutlamalara katılması bekleniyor.

Pazar günü 10:00'da (MSİ) başlayacak kutlamalara Rusya Devlet Başkanı ile birlikte 25 yabancı ülke devlet ve hükümet başkanları da katılacak. Bir saat sürmesi beklenen törende Pantsir-S1 ve Buratino hava savunma sistemleri ilk kez görücüye çıkacak. Kıtalararası Topol-M nükleer füzeler, Yak-130, Mi-28 ve Ka-52 model savaş helikopterleri de törende gösteri yapacak.

Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov Rossiskaya Gazeta'ya yaptığı değerlendirmede törenlere 161 tank ve 127 savaş uçağının katılacağını söyledi. Aylardır devam eden hazırlıklar nedeni ile Moskova trafiği sıklıkla kapanmaya devam ediyor. Serdyukov, "Kutlamalar, Rus ordusunun savaşa hazır olduğunun bir göstergesi olacak. Yabancı askerler de Rus ordusu ile birlikte törene hazırlanıyor." dedi. Tüm Rusya genelinde düzenlenecek törenlere ise 100 binden fazla Rus ordusu iştirak edecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Çin Devlet Başkanı  Hu Jintao'nun törenlerde yer alması bekleniyor. Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan Cumhurbaşkanları da Moskova'da Kızıl Meydan'da Medvedev'le birlikte törenleri izleyecek. Kırgızistan geçici hükümet başkanı Roza Otunbayeva'nın da törenlere katılacağı kaydedildi. Moldova, Ukrayna ve Belarus Cumhurbaşkanları kendi ülkelerinde düzenlenen törenler nedeni ile Moskova'daki törenlere katılamayacak. Ağustos 2008'de Rusya ile beş günlük savaşa giren Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili de Kızıl Meydan'a gelmiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-643916-Kizil_Meydan_tatbikat_1 RIA-643916-Kizil_Meydan_tatbikat_2
RIA-643916-Kizil_Meydan_tatbikat_3 RIA-643916-Kizil_Meydan_tatbikat_5