KGB’nin mahrem kaset “tuzağının” kurbanları

36

CHP eski Başkanı Deniz Baykal’ın mahrem kasetinin internette yayınlanması Türkiye gündemini meşgul ederken, bu yöntemin eski Sovyet istihbarat servisi KGB’nin en iyi numaralarından biri olduğu ortaya çıktı. Rus basınında çıkan haberlere göre, KGB bayan ajanlarının aracılığıyla çok sayıda yabancı diplomatı tuzağa düşürmüş. Dönemin Endonezya Cumhurbaşkanı Ahmed Sukarno ve Fransa Moskova Büyükelçisi Moris Dejan da KGB’nin sarışın bayan ajanlarının “tuzağına” düşürdüğü isimler arasında.

ABD elçilik koruması

1980’lı yılların ortalarında deniz komandosu subayı Cleyton Lointri ABD Moskova Büyükelçiliği’nde koruma görevlisi idi. Tüm elçilik çalışanları gibi Lointri’ye de Sovyet kadınlarıyla yakın ilişkide bulunmak yasaklanmıştı. Fakat KGB bayan ajanı Violetta Seyna genç Amerikan subayını ele geçirmeyi başardı. Bu gelişmelerin ardından Amerikan subayı Sovyet istihbaratının kucağına düştü. KGB Lointri’ye şantaj yapınca, subay bunun karşılığında elçiliğin tüm detay planını ve SSCB topraklarındaki Amerikan casuslarının ismini vermek zorunda kaldı.

Kanadalı  diplomat

Kanada Moskova Büyükelçilik görevlisi Roy Guindon da kadınlara ilgi duyuyordu. 1959 yılında KGB bunu “keşfetti.” KGB görevlisi Larisa Dubanova kadın düşkünü Kanadalı diplomatla “tanıştı.” Onların arasında “büyük sevgi” başladı. Aradan bir kaç ay sonra Larisa “hamile” olduğunu açıkladı. Sevgilisinin tehditleriyle sıkışan Kanadalı diplomat, KGB ile işbirliği yapmaya yeşil ışık yaktı. Birkaç yıl sonra Kanada istihbaratı Guindon’un casusluk yaptığını ortaya çıkardı.

Fransa Büyükelçisi

KGB koskoca Fransa Moskova Büyükelçisi’ni de tuzağa düşürmeyi başarmış. 1955 yılında dönemin Fransa Moskova büyük elçisi Moris Dejan günlerin birinde bir Rus sanatçısı Larisa Kronberg-Sobolevskaya ile “tanışıyor”. Aslında kadın, sanatçıdan ziyade KGB ajanı idi. Daha sonrası ise bir istihbarat ajan teknik kurgusu, sahnesi: Moris ve Larisa evdeyken, daireyi bayanın sözde “kıskanç eşi” basıyor! Ki o da KGB ajanı. “Kıskanç eş” hemen yumrukla Fransa elçisine saldırarak mahkemeyle tehdit ediyor. Daha sonra skandala yol açılmaması için elçiye bunun karşılığında KGB ile işbirliği teklif ediliyor... Olaydan haberdar olan dönemin Fransa Cumhurbaşkanı General de Gaulle elçiye kızarak, “Moris görev başındayken, çalışmak yerine herkesi yatağa mı götürüyorsun?” diyor.

Endonezya lideri tuzağa düşmüş, ama şantaja boğun eğmemiş

Şantaj olaylarının ilginçi ise dönemin Endonezya Devlet Başkanı Ahmed Sukarno’nun başına gelmiş: 1960’lı yılların başlarında Moskova ziyareti sırasında otelde Sukarno’ya özel oda hazırlanmıştı. Burada ise kendisini güzel bayanlar bekliyordu. Ki hepsi de KGB ajanları idi. Ertesi gün odadaki “gelişmeleri” içeren görüntüler Endonezya liderine sunuldu. Fakat Sukarno hiç keyfini bozmadı ve KGB yetkililerinden görüntünün bir kaç kopyasını rica etti. Endonezya lideri memnun şekilde, “Bu görüntüleri Endoneyza sinemalarında göstermeyi düşünüyorum. Halkım benim gibi liderle onur duyacaktır.” diyor. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan