Rusya’da facia yaşanan madendeki işçilerin gösterisine polis müdahale etti

1

Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Raspadskaya kömür madeninde 8 Mayıs’ta meydana gelen facianın ardından bölge halkı sokağa çıkarak protesto gösterisi yaptı. Göstericiler ve polis arasında çatışma çıkarken, Rus güvenlik güçleri 28 kişiyi göz altına aldı.

Kemerovo bölgesi Mejdureçensk kent halkı, yerel yönetim idaresi önüne toplanarak madencilerin sorunlarının  çözülmesi, maaş ve iş şartlarının iyileştirilmesi talebinde bulundu. Pasdatskaya maden ocağı Müdürü ile kent Belediye Başkanı’nın kendileriyle görüşmesini talep eden vatandaşlar meydana Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in gelmesini istedi.

İki saatten fazla süren gösteriye kent Belediye ve Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de gelerek vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Kemerovo bölgesi Emniyet Müdürlüğü Basın Bürosu olaylarda yaklaşık 300 kişinin yer aldığını belirtti. Belediye yetkilileri, göstericilerden 40 kişilik İnisiyatif Grubu’nun oluşturulmasını önerirken, vatandaşlar maden ocaklarında çalışanların ve ailelerinin sosyal garantisini ve teknik güvenlik kurallarına uyulmasını talep etti.

Daha sonra göstericiler Novokuznetsk-Abakan demiryolunu da kapattı. Demiryolu üzerinde mum yakan göstericilere polis engel olmaya çalıştı. Mejdureçensk Belediye Başkanı Sergey Şerbakov, vatandaşlara seslenerek eylem yapmamaya davet etti. Fakat göstericiler demiryolunu kesme eylemine devam etmeye başladı. Vatandaşlar demiryolu üzerindeki ağaç destekleri de ateşe verince her iki taraftan gelen trenler durmak zorunda kaldı. Daha sonra bölgeye başka kentlerden Rus özel polis gücü OMON sevkedilirken, polis ve vatandaşlar arasında çatışma da çıktı. Olayda iki gösterici ve altı polisin yaralandığı belirtildi.

RIA-664302-madenciler_2 RIA-664302-madenciler_3 RIA-664302-madenciler_4

Vali bölgeye geldi

Daha sonra Kemerovo Bölge Valisi Aman Tuleyev Mejdureçensk kent vatandaşlarına seslenerek eylemlerine son vermesini istedi. Yerel televizyonda konuşan vali, “Hemşerilerim size sesleniyorum: Bizim sinirlerimizi sakinleştirmemiz lazım. Okul ve hastaneleri kırıp yıkmamalıyız. Şimdi çok sayıda heyecan var, kentte kışkırtıcılar bulunuyor, onların oyununa gelmeyelim. Tüm olup bitenlerden maden sahibi Genel Müdür Gennadi Kozovoy suçlu.” dedi.

Vali Raspadskaya maden ocağı tüm  çalışanlarının işletmenin yeniden onarılması zaman diliminde orta seviyede maaş desteği sağlanacağı sözünü verdi. Tuleyev facianın titizlikle araştırılacağını ve suçluların cezalandırılacığını da belirtti.

Öte yandan Kemerovo bölge Emniyet Müdürü Aleksandr Yelin 28 protesto göstericisini göz altına aldıklarını kaydetti. Basına konuşan Vali Tuleyev ise 28 kişiden sadece ikisinin maden ocağı işçisi olduğuna dikkat çekti. Tuleyev, “Göz altına alınlar iki kişi hariç hepsi işsiz. Gençleri maksatlı bir şekilde kışkırtmışlar. Apartman girişlerinde alkol ve sandviç dolu 13 araba da ele geçirildi. Bunlar iyice planlanmış.” dedi.

Raspadskaya kömür madeninde 8 Mayıs'da meydana gelen iki ayrı patlamada hayatını kaybeden işçilerin sayısı 66'ya ulaşırken, göçük altında kalan 24 işçiden haber alınamıyor. Madende yeni patlama olabilir endişesi ile arama kurtarma çalışmaları durdurulurken, göçük altında kalan işçilerden de ümit kesildi. 15 Mayıs bölgede matem günü olarak ilan edildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan