Rusya'da metrolar terör saldırılarına karşı detektörlerle korunacak

0

Rusya tüm büyük şehirlerde metroları, güvenlik önlemleri kapsamında olası terörist saldırılara karşı, patlayıcı maddeleri tespit edebilen detektörlerle donatacak.

29 Mart tarihinde Moskova metrosuna yönelik saldırılarda 40 kişinin hayatını kaybetmesi ve yüze yakın kişinin de yaralanması metrolarda güvenliğin artırılma konusunu gündeme getirmişti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev toplu taşıma araçlarında yüksek güvenlik sistemin oluşturulmasını talep etmişti.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanı  Sergey Şoygu basına yaptığı açıklamada bilim adamlarının patlayıcı tespiti için kullanılacak yeni icat üzerinde çalıştıklarını  belirtti. Şoygu, “Şu anda bilim adamlarımız FSB ve İçişler Bakanlığı ile patlayıcı maddeyi tespit eden detektörler üzerine araştırma sürdürüyor. Şu anda elimizde böyle detektörler var, ancak henüz fazla gelişmiş değil. Tüm patlayıcı maddelere tepki vermiyor. Fakat yine de bu detektörleri kullanacağız, bilim adamları daha iyisini icat edene kadar çalışmalarına devam edecek” diye konuştu.

Şoygu toplu taşıma araçları için hazırlanan kompleks güvenlik sistemi içerisinde gar, otogar ve hava limanlarında yolcuların kayıtları, otobüs bileti satışları esnasında kimlik tespitinin de yer aldığını belirtti. Şoygu, “Güvenliğimiz için bazı özgürlüklerimizden vazgeçmek zorundayız” dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan