Fener Rum Patriği Bartholomeos Ortodoks dünyası ile bağları güçlendirmek için Rusya’da

4

Fener Rum Patriği Bartholomeos Rusya’da yapılacak Tüm Ortodokslar Konsül’üne katılmak ve Ortodoks dünyası  ile bağlarını güçlendirmek için Moskova’ya geldi.

Rusya Ortodoks Kilisesi Sözcüsü  Nikolay Balaşov basına yaptığı açıklamada Bartholomeos’un Moskova ziyaretinin Rusya Patriği Kirill’in daveti üzerine gerçekleştiğini, bir haftadan fazla sürecek program çerçevesinde bir çok Ortodoks merkezin ziyaret edileceğini söyledi. Ortodoks dünyasının kutsal alanlarından sayılan Troitse-Sergiyeva Lavra Manastırı, Karelia’da bulunan Valaam Manastırı ve St. Petersburg’da bulunan St. Isaac's Katedrali de Bartholomeos’un ziyaret edeceği yerler arasında yer alıyor.

Bartholomeos’un 1993 yılında Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Balaşov, “Aradan geçen 17 yıllık sürede kilisemizde ve ülkemizde çok şey değişti. Patrik Kirill 2009’da İstanbul’a ilişkilerin geliştirilmesi ve karşılıklı anlayış çerçevesinde bir ziyaret gerçekleştirmişti. Kiliseler ararasında ilişkiler gelişerek devam ediyor…” hatırlatmasında bulundu.

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov’la görüşmesi beklenen Patrik Bartholomeos, 30 Mayıs’da St. Petersburg’da bulunan St. Isaak Katedral’inde Patrik Kirill’le birlikte ortak bir ayin yönetecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan