Fener Rum Patriği Bartholomeos, Patrik Kirill ile birlikte Ortodoks yürüyüşe katıldı

9

Tüm Ortodokslar Konsül’üne katılmak için Rusya'ya gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, Patrik Kirill ile birlikte 'Slav Edebiyatı ve Kültür Günü'nün açılışı nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katıldı.

Kurtarıcı İsa Kilisesi'inden Kremlin'de bulunan tarihi Vasiliy Blajennıy kilisene doğru 20 bin kişinin eşliğinde yürüyüş gerçekleştiren Fener Rum Patriği Bartholomeos burada bir konuşma gerçekleştirdi. Kilisenin her işi Allah ile başlamayı gerektirdiğini belirten Bartholomeos, “Biz de böyle yaptık ve günü Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde ayin ile başladık. Şu anda ise bu tarihi yerde Vasiliy Kilisesi'nin önünde duruyoruz ve Slav Edebiyatı ve Kültür Günü'nü kutluyoruz. Hep birlikte: kilise, devlet ve halk” diye konuştu.

Ortodoks misyonerler Kiril ve Metodius anıldı

Kirill de konuşmasında Vasiliy kilisesinin önünde anıtları bulunan Ortodoks din adamları Kiril ve Metodius'un 9. yüzyılda Moskova'ya gelerek misyonerlik çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Kiril ve Metodius geliştirdiği Glagolitik alfabe eski Slav dilinin yazılabilmesi için geliştirilen ilk alfabe oldu. Kiril alfabesi bu alfabeyi temel aldı ve bugün Slav dillerinde kullanılıyor.  Kiril ve Metodius'un ölümlerinden sonra Slav halkları arasındaki çalışmalarına öğrencileri tarafından devam edildi. Ortodoks Kilisesince iki kardeş de “Havarilere denk” aziz ilan edildi.

Dünyanın en büyük Ortodoks Kilisesi olarak bilinen Ruysa Ortodoks Kilisesi özellikle İstanbul'la ilişkilerin düzeltilmesine önem veriyor. Bartholomeos 1993 yılında da Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştirmişti. Aradan geçen 17 yıllık süreden sonra Şubat 2009'da İstanbul'a bir ziyarete bulunan Kirill, Fener Rum Patrikliği'ne ateizme karşı mücadelede birlikte hareket edilmesi için işbirliği önerisinde bulunmuştu.

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov’la görüşmesi planlanan Patrik Bartholomeos, 30 Mayıs’da St. Petersburg’da bulunan St. Isaak Katedral’inde Patrik Kirill’le birlikte ortak bir ayin yönetecek.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-673496-Ortodokslar_Yurudu3 RIA-673496-Ortodokslar_Yurudu4