Moskova’da ‘Bahar Şenliği’ne davet

13

New York’ta gerçekleşen ‘Türk Günü’ şenliklerinin benzeri artık Moskova’da da yapılacak. Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ve sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile gerçekleşecek ilk program 30 Mayıs’da ‘Bahar Şenliği’ adı altında gerçekleşecek. Müşavirliğin programla ilgi bilgi notu ve davetiyesi şu şekilde:

“Hepinizin bildiği gibi Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında son dönem zarfında ikili ticari ve ekonomik ilişkilerde kayda değer gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelerin yaşanmasında iki ülkenin siyasi iradelerinin yanısıra, siz işadamlarının ve Rusyada mukim vatandaşlarımızın da yadsınamaz katkısı bulunmaktadır. İşadamlarımızın Rus meslektaşları ile yaptığı iş bağlantıları, vatandaşlarımızın kurmuş olduğu samimi ve dostane ilişkiler ve daha da önemlisi Rusya’ya gelen ve burada iş yapan ve burada büyüyen ve gelişen iş adamlarımızın varlığı bizlerin de bu ülkede sosyal alandaki etkinliğini her geçen gün daha da yükseltmektedir.

Hiç şüphesiz, iki ülke arasında sosyal münasebetler ve karşılıklı anlayış ve sempati ile taçlandırılmayan ticari ve ekonomik ilişkilerin bir ayağı eksik kalmaktadır.

Bu kapsamda, Ticaret Müşavirliği olarak, her zaman Rusya’da iş yapan işadamlarımızın  ve burada çeşitli nedenlerle yerleşik bulunan vatandaşlarımızın hepsinin bir araya getirileceği etkinlikleri ve faaliyetleri desteklemekte ve birçok kez de bu tarz etkinlikleri bizzat organize etmekteyiz. Bu çerçevede, Rusya’da ilk kez olmak, ama bundan sonraki senelerde de bizlerin isteğinden çıkarak bizzat sizlerin talebinizle yaptıracağı ve siz değerli vatandaşlarımızın ve işçevrelerimizin destekleriyle büyüyeceğini ve sahiplenileceğini düşündüğümüz bir organizasyonu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bundan böyle gelenekselleşmek ve ileriki yıllarda da New York’taki Türk Haftası benzeri bir etkinliğe evrilmek kaydıyla, 30 Mayıs 2010 tarihinde 11:00-17:00 saatleri arasında Holiday Inn Vinagradovo’da siz değerli Türk işadamlarının ve bu ülkede yaşayan ister çalışan ister öğrenci olsun tüm Türklerin katılım sağlayacağı ve mümkün olması halinde, etkinliğin Rus dostlarımızla da paylaşılabilmesi için beraberinizde bir Rus arkadaşınızın da getirileceği “Bahara Hoşgeldin” temalı bir “Bahar Şenliği” düzenlenecektir.

Sözkonusu etkinlik, esasen Türk-Rus ortak bahara merhaba denmesi ve iki halkın bir araya getirilerek karşılıklı  etkileşimin artmasının sağlanmasını da amaçlamaktadır.

Bahsekonu etkinlik için öngörülen program ekte yer almakta olup, esasen birlikte yemek yenilecek bir “piknik” formatı planlanmakta ve bu program sırasında da çocuklar için animasyonlar, çeşitli Türk firmalarınca yapılacak olan hediye çekilişleri, canlı muzik ve çeşitli gösterilerin sergilenmesi de planlanmaktadır.

Etkinlik davetiyeli yapılacak olup, davetiyeler, 27 Mayıs 2010 tarihinden itibaren Ticaret Müşavirliğinden, 30 Mayıs 2010 tarihinde ise etkinliğin gerçekleştirileceği kapıda dağıtılacaktır. (davetiyenin amacı, hediye çekilişlerindeki numaraların davetiye üstünde yer alacak olmasıdır.)

Bu organizasyonun başarılı  bir şekilde gerçekleştirilmesinin ardından, önümüzdeki yıl kapsamı  ve konsepti daha da geliştirilerek, bir Türk haftası ve/veya Günü’ne dönüştürmek üzere çalışmalar yapılacaktır. Bu etkinlik, Büyükelçiliğimizin ve Müşavirliğimizin yanısıra, RF’de mukim RTİB, RUTİD, DEİK ve TUSKON STK’larının desteği ile gerçekleştirilecektir.”

Kaynak: Cihan Haber Ajansı