Antalya’da uykusuz şoför faciası: 13’ü Rus 15 ölü

57

Rus turistleri Alanya'dan Pamukkale'ye taşıyan tur otobüsü, Aksu ilçesinde dereye uçtu. Sürücü  Hikmet Yılmaz'ın uyuduğu iddia edilen olayda 15 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı. Antalya Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Mehmet Ünal, sürücünün 4 saatlik uyku ile yola çıktığını söyledi.

Son günlerde sayıları ciddi oranda artan trafik kazalarından biri dün Antalya'da yaşandı.  Tatil için Antalya'ya gelen Rus turistleri taşıyan tur otobüsünün dereye uçması sonucu 13'ü Rus, 15 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı. Kazaya otobüsün tek sürücüsünün direksiyon başında uyumasının yol açtığı ileri sürüldü.

Pegas isimli turizm firmasının Alanya-Pamukkale turunu yapan otobüsü, dün sabah erken saatlerde Aksu ilçesinde 41 kişi ile dere yatağına düştü. Feci kazada sürücü Hikmet Yılmaz, Rusça kokartlı rehber Mustafa Günel ile 13 Rus turist öldü. Olayda yaralanan 26 kişi Antalya'daki hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan 10'unun durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

 

'ŞOFÖR, 4 SAATLİK UYKUYLA YOLA ÇIKTI'

Antalya'daki feci trafik kazasına şoförün direksiyon başında uyumasının yol açtığı ileri sürüldü. Antalya Turizm Şoförleri Derneği (ANTŞOD) Başkanı Mehmet Ünal, kazanın ardından konuyla ilgili bir araştırma yaptıklarını söyledi. Elde ettikleri bilgilere göre kazanın şoförün uyumasından kaynaklandığı iddiasında bulunan Ünal, bulguların bunu doğruladığını ifade etti. Ünal, şoför Hikmet Yılmaz'a önceki gün (pazartesi) Alanya-Antalya şehir turu yaptırıldığını tespit ettiklerini söyledi. Turistlerin otellerinden alınıp tekrar otellerine bırakılmalarına kadar geçen sürenin 12 saatten fazla olduğunu anlatan Ünal, Hikmet Yılmaz'ın 4 saatlik uykuyla ikinci güne başladığını kaydetti. Gece 22.00 sularında uyuduğunu tahmin ettikleri Yılmaz'ın sabah saat 02.00'den itibaren Pamukkale turu için Alanya'daki otellerden turist toplamaya başladığını belirten Ünal, "Bu arkadaşa Alanya'da yedek şoför verilmiş olsaydı, bu olay olmayabilirdi." dedi. Ünal, kaza sebebiyle birkaç gün trafik kontrollerinin sıkılaştırılacağını, ancak geçmiş kazalarda olduğu gibi beşinci günün sonunda her şeyin unutulacağını iddia etti.

Tur otobüsünün GPS kayıtlarına göre, sürücünün kazadan önce yaptığı en yüksek hızın saatte 87 kilometre olduğu belirlendi. Hikmet Yılmaz'ın kullandığı tur otobüsüne ait GPS kayıtları Aksu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ulaştı. GPS kayıtlarına göre Hikmet Yılmaz'ın önceki akşam saat 21.45'te kontak kapattığı ve sabah 02.39'da yeniden aracını çalıştırdığı belirlendi. Yılmaz'ın bu saatten itibaren turistleri otellerinden toplamaya başladığı, kayıtlara göre 04.53'te de araç ile GPS bağlantısının kesildiği kaydedildi. Pegas Tur'a taşıma hizmeti veren Sergen Tur'un Operasyon Müdürü Ali Çalışkan, aracın hızının 60-65 km olduğunu iddia etti.

Ölen rehber, geçen yıl aynı turda yaralandı

Antalya Rehberler Odası (ARO) Başkan Yardımcısı Oktay Tilki, trafik kazasında ölen Rusça kokartlı rehber Mustafa Günel'in geçen yıl yine Alanya-Pamukkale turunda geçirdiği trafik kazasında yaralandığını bildirdi. Tilki, rehber Günel'in geçen yıl temmuz ayında katıldığı tek günlük turdan dönerken yine trafik kazası geçirdiğini ve bu kazanın ardından dört gün hastanede tedavi olmak zorunda kaldığını söyledi.

Ölen turistler, bileklerine takılan şeritlerden tanındı

Tur otobüsünde 36 yetişkin, 4 çocuk, 1 bebek olmak üzere 41 kişi bulunuyordu. Kazada araç sürücüsü Hikmet Yılmaz, Rusça kokartlı rehber Mustafa Günel'in yanı sıra 13 Rus turist öldü. Kimlik tespitinde, tur şirketi ve turistlerin konakladıkları otellerin görevlileri, 'Her şey dahil' sistemi uygulanan otellerde, tatilcilerin bileklerine takılan renkli şeritlerden yararlandı. Tur şirketi, cesetlerin bilekliklerinde bulunan ve oda numaralarının yazılı olduğu renkli bilekliklerden yola çıkarak, Adli Tıp Kurumu ve savcılık yetkililerine kimlik tespitinde yardımcı oldu. Kazada, Ekaterina Shkulia (23), Anna Berezouskaya (28), Elena Korobova (32), Alexander Korobova (34), Svetlana Potapova (43), Alexander Potapov (56), Mariya Martynova (33), Ekaterina İlina (27), Svetlana Shamshurina (44), Marat Gazizov (44), Anna Yankovich (33), Tatiana Salikhova (35), Anatoly Salikhov (11) hayatını kaybetti.

Bakan Günay: İhmali olanlar cezasını çekecek

Yaralıları ziyaret etmek üzere Antalya'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Sürücünün bir sağlık sorunu geçirmiş olabileceğinden bahsediyorlar. Bütün bunları söylemek için henüz erken.'' dedi. Bakan Günay, Özel Anadolu Hastanesi'nde tedavileri süren yaralı Rus turistleri ziyaret etti. Hastanede yetkililerden yaralılar hakkında bilgi alan Bakan Günay'a, Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Mircalol Husanov da eşlik etti. Günay, hastane çıkışında bir gazetecinin şoförün uyuduğuna ilişkin iddiaları hatırlatması üzerine, "Bunları bilmek için henüz erken'' diye konuştu. Günay, sözlerine şöyle devam etti: "Daha önceden vuku bulmuş bir kriz olayı mı var, yoksa başka bir olay mı var, bunu bilim söyleyecek, zamana ihtiyacımız var. Gerek şoförlerin, gerek rehberlerin, gerekse bütün çalışanların aşırı yorgunluğa sebep olacak bir mesaiden sakınmaları. Hem belli bir yaşın altında olmayan araçların kullanılması hem de personelin çalışma sürelerine dikkat edilmesi konularında uyarılarımız vardı. Eğer bir ihmal varsa, arkadaşlarımız elbette yaptırıma uğrayacaklardır. Ama bunları söylemek için, sorumlu ortaya koymak için henüz erken.''

Tur şoförleri 48 saat direksiyon başında

Antalya'daki trafik kazası gözleri bir kez daha turizm sektörüne çevirdi. Yasal düzenleme olmasına rağmen denetim yetersizliği sebebiyle turist taşıyan araçların sürücüleri bazen 48 saat araç kullanmak zorunda kalıyor. Sürücüler, çoğu zaman kullandıkları araçların içinde ya da bagajında dinlenebiliyor.

Antalya Turizm Şoförleri Derneği Kurucu Başkanı ve halen üyesi olan Osman Özbuldu, son yaşanan olayın 'kaza değil, cinayet' olduğunu savundu. Turizm taşımacılığının güvenli yapılmadığını yıllardır dile getirmelerine rağmen bugüne kadar somut bir adım atılmadığını belirten Osman Özbuldu, konunun sadece Ulaştırma Bakanlığı'na bırakılamayacağını söyledi. Ulaşımla ilgili bir taşımacılık işi yapılmasına karşın konuya Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da dahil olması gerektiğini ifade eden Özbuldu, turizm şoförlerinin içinde bulunduğu zor şartlara dikkat çekti. Özbuldu, geçmişte şoför uyuduğu için kendisinin de iki kez ölüm tehlikesi geçirdiğini söyledi. Özbuldu, turizm şoförlerinin sezon içinde yoğun çalışmaları sebebiyle bazen 48 saat aralıksız araç kullanmak zorunda kaldıklarına işaret etti.

Cihat Ünal, Kenan Baş, Özkan Mayda, Antalya, Cihan

{yahoo}7548220{/yahoo}

kaza21 kaza31