Hitler’i Stalin korumuş

18

Sovyetler Birliği lideri Yosif Stalin (1879-1953), Alman Nazi diktatörü Adolf Hitler'in (1889-1945) öldürülmesini önledi. Rus Generali Anatoliy Kulikov, Moskova'da bugün düzenlenen tarih konferansında bu önemli bilgiyi verdi.

1995-98'de Rusya İçişleri Bakanı  olan General Kulikov, Sovyetler Birliği diktatörü Stalin'in, İkinci Dünya Savaşı sırasında yerine geçecek kişinin Batılı  Müttefik Devletler'le barış anlaşması yapmasından çekindiği için Adolf Hitler'e yönelik iki suikast girişimini engellediğini belirtti.

Kulikov, Moskova'da düzenlenen tarih konferansında yaptığı konuşmada, 1943 ve 1944 yılında Hitler yönetiminin güvenini kazanmış kişiler tarafından planlanan iki suikast girişiminin Stalin'in talimatıyla iptal edildiğini belirterek, "Hitler'i sığınağında öldürmek için plan yapılmıştı ancak Stalin Hitler'in yerine geçecek kişinin İngiltere ve ABD ile ayrı bir barış anlaşması yapacağı kaygısıyla aniden 1943 yılında bu planın iptal edilmesi talimatını verdi" dedi.

Sovyetler Birliği'nin Nazi yönetiminin güvenini kazanan bir kişi aracılığıyla 1944 yılında Hitler'in öldürülmesi için yeni bir plan geliştirdiğini kaydeden Kulikov, "Son derece ayrıntılı bir suikast planı hazırlanmıştı. Ancak Stalin tekrar iptal etti" dedi.

Rusya Federasyonu'nun ilk Devlet Başkanı  Boris Yeltsin döneminde 1995-1998 yılları arasında İçişleri Bakanı olarak görev yapan Kulikov, iki suikastla ilgili ayrıntılı  bilgiye İkinci Dünya Savaşı hakkında yazacağı kitapta yer vereceğini de sözlerine ekledi.

Sovyetler Birliği, II. Dünya Savaşı'nı  kazanırken, işgalci Naziler'e karşı amansız direnişinde 27 milyon ölü verdi.

Kaynak: AA