Mehter takımından Kremlin Saray’ında Hücum Marşı

43

 

Kremlin Müzesi’nde ‘Osmanlı  Sultanları Hazineleri Sergisi’nin açılışı için Moskova’ya gelen mehter takımı dün Gorki Park’ta Kalinka ve Ceddin Dede ile halkı coştururken, bugün de Kremlin Sarayı’nda Hücum Marşı ile Katedral Meydanı’nı inletti. Genelkurmay Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Mehteran Bölüğü, ilk kez Kremlin duvarlarının içinde çaldığı marşlarla izleyicilerden tam not aldı.

Türkiye ve Rusya siyasi, ekonomik ve turizm alanlarında stratejik ortaklık çerçevesinde geliştirdikleri ilişkileri şimdi de kültür boyutu ile güçlendiriyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Topkapı Sarayı Müzesi ve Kremlin Sarayı Müzesi ile işbirliği yaparak, ilk kez Osmanlı Sultanları’na ait eserleri Kremlin Sarayı’nda sanatseverlerle buluşturdu. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Yardımcısı Andrey Busigin, Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı ve diğer yetkililerin katılımı ile açılışı gerçekleştirilen sergi, 15 Ağustos’a kadar Kremlin Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 

Devlet Bakanı Yazıcı açılışta yaptığı konuşmada dünya siyasi tarihinde Topkapı ve Kremlin’in önemli siyasi kararların alındığı merkezler olarak bilindiğini kaydederek, “Rusya ve Türkiye ilişkileri stratejik ortaklık temelinde gelişiyor. Dünyanın en önemli coğrafyasında yer alan ülkelerimiz arasında gelişen ilişkiler hem kendi halklarımız hem de insanlık açısından büyük yarar sağlayacağına inanmaktayız.” dedi.

 

Kremlin sarayından 100 kadar eserin 12 Mart’tan bu yana Topkapı Sarayı’nda sergilendiğini, aynı program çerçevesinde Topkapı’dan da 106 eserin Kremlin Sarayı’na getirildiğini hatırlatan bakan, “Eş zamanlı olarak gerçekleşen sergiler Türkiye-Rusya diplomatik ilişkilerinin başlamasının 90. yılına denk gelmesi ayrıca bir değer kazandırıyor.” tespitinde bulundu.

İstanbul’dan gelen misafirlerin elleri boş gelmediğini, emsalsiz eserlerin yer aldığı bir sergiyle geldiklerini ifade eden Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Busigin de, Rusya ve Moskova halkının sergiye büyük ilgi duyacağını söyledi. Rus Bakan Yardımcısı Kremlin ve Topkapı Sarayları’nda açılan sergilerin iki ülke halkları arasında komşuluk ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

{yahoo}7556396{/yahoo}

Kültürel ilişkiler bağları  güçlendirecek

Sergi açılışında bir konuşma yapan Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı da serginin kendisi için iki önemli anlamı olduğunu önemli bir hayali gerçekleştirdiklerini belirtti. İki ülke ilişkilerinde son zamanlarda yüksek düzeyli ziyaretlerin hızla arttığına işaret eden Akıncı, “Her alanda Rusya ve Türkiye ilişkileri gelişiyor. Diğer alanlara oranla eksik kalan kültür ayağı bu sergilerle tamamlandı. İki yıllık bir hazırlık aşamasından sonra gerçekleşen sergide zorluklar aşıldı.” şeklinde konuştu.

Saltanat sembolleri sergide

Kremlin Sarayı’nda iki farklı  salonda sergilenen sergiler Osmanlı-Rus ilişkilerinin 16. ve 17. yüzyıllarda barış içinde yaşanan geniş bir dönemin resmini ortaya koyuyor. Müzede birinci salonda sultanların sanat sembolleri, kişisel eşyaları ve sanatla ilgilerini ortaya koyarken, ikinci salonda ise sarayda gündelik yaşama ilişkin tören kaftanları, hat albümleri, sultan portreleri ve soyağacı ile ilgili eserler yer alıyor.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

>>FOTO GALERİYE GEÇİŞ İÇİN TIKLAYINIZ<<