Rusya’da her yıl 14 bin kadın aile içi şiddetten ölüyor

130

Rusya’da kadına yönelik şiddetin hızla arttığına dikkat çeken yetkililer acil önlem alınmasını istiyor. Rusya İçişleri Bakanlığı verilerine göre ülkede her yıl 14 bin kadın aile içi şiddet nedeni ile hayatını kaybediyor.

Uluslar arası Af Örgütü  Rusya’da aile içi şiddetin yaygın olduğu, kadının korunmasına yönelik yeterli yasal düzenlemenin bulunmadığını açıkladı. Raporda, “Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte yapılan çalışmalara göre ailede kadına yönelik şiddetin yaygın olduğu görülüyor. Hükümetin kadınlara yönelik koruma evleri ve telefon destek programları çok yetersiz.” eleştirisi yer aldı.

Aile içi şiddet nedeni ile kadının sığınabileceği tüm Rusya’da sadece 20 merkezin bulunduğuna dikkat çekilen raporda, “Bölgelerde bulunan merkezlerde kadınların sığınma için başvuru süreçleri ve merkeze kabul edilmeleri neredeyse imkansız. Moskova’da bulunan merkez de sadece 10 kadına hizmet veriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Ulusal Şiddeti Önleme Merkezi Başkan Yardımcısı Andrey Sinelnikov Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, “Raporda yer alan bilgiler tamamı  ile doğru. Rusya hükümeti kadın haklarına yönelik çok daha dikkatli çözümler üretmesi gerekiyor. Rusya İçişleri Bakanlığı verilerine göre yıllık ortalama 14 bin kadın aile içi şiddet nedeni ile hayatını kaybediyor.” dedi.

Son yapılan araştırmada Rus halkının yüzde 73’ünün hükümetin daha caydırıcı önlemler almasını  istediğini aktaran Sinelnikov, Uluslar arası Af Örgütü tarafından konunun yeniden gündeme alınmasının çözüme katkı sağlamasını umduklarını belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan