Rusya’dan Gürcü maden suyu Borjomi’ye izin sinyali

968

İki yıl önce ünlü Gürcü maden suyu Borjomi ve Gürcü şaraplarına yasak getiren Moskova, Gürcü içeceklerinin Rusya pazarına girişine izin vermeye hazırlanıyor. Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, konunun gündemlerinde olduğunu ve işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

İçeriğinde ağır metal ve insan sağlığı açısından zararlı maddeler bulunduğu gerekçesi ile Rusya pazarına girişleri yasaklanan Gürcü içecekleri ile ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydeden Onişenko, “Gürcü işadamlarının teklifleri var. Konuyu değerlendiriyoruz. İşbirliği yapmaya hazırız.” dedi.

Konunun zorlu bir süreç olduğunu, ancak başlaması gerektiğini kaydeden Rusya Halk Sağlığı  Dairesi Başkanı, “Gürcü hükümetinde mevcut şüphelere rağmen, iş adamları ulusal bir kontrol ve düzen sağlayabilir…  Profesyonel iş adamları çıkar ve süreci başlatalım  der… Biz de bunu memnuniyetle karşılarız.” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Gürcistan arasında savaş sürecinde kesilen hava yolu ve karayolu ulaşımı da kısmi olarak başladı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Gürcü muhalefetini 9 Mayıs Zafer Bayramı kutlamalarında Moskova’da ağırladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan