‘Beyaz Geceler’ kenti St. Petersburg 307. yaş gününü kutladı

4

İstanbul’un kardeş kenti, Çarlar’ın şehri ve Rusya’nın kültür başkenti gibi bir dizi özelliği bulunan St. Petersburg kuruluşunun 307. yılında coşkulu bir kutlama gerçekleştirildi. Kutlamalara katılmak için yurt içi ve yurt dışından binlerce kişi şehre akın etti.

Kutlamalar çerçevesinde şehrin ana caddesi Nevsky trafiğe kapatılırken, cadde boyunca insanlara keyifli saatler yaşatmak için bir çok organizasyon düzenlendi. Şehrin etrafını saran kanallarda, Büyük Petronun şehre girişi canlandırılırken, kanallar boyunca yat ve kano yarışmaları düzenlendi.

Dünyanın en büyük müzelerinden Hermitage müzesinin önünde bulunan Dvortsovoy alanında ise, profesyonel grupların düzenlediği çeşitli faaliyetler yer aldı. Binlerce insan bu organizasyonları izlemek için alanı doldururken,  yağan yağmur programı olumsuz etkiledi.

St. Petersburg şehri 307 yıl önce Rus Çarı 1. Petro (Büyük Petro) tarafından yapım emri verilmeden önce, çarlığın kuzey bölümünde yer alan bataklık bir alandı. Petronun emri ile binlerce köle, köylü ve çalışan, bir yandan bataklığı kurutmaya çalışırken, diğer yandan da şehrin temelini sağlamlaştırmak amacıyla on binlerce tahta kazığı şehrin temeline yerleştirdi.

Şehirde taş sıkıntısı yüzünden, şehirden geçen kervanlardan yıllar boyunca vergi olarak taş alındı. O günden bu güne şehir bir çok savaşa şahit olurken, hala tarihi yapısını muhafaza etmektedir. Şehir kuruluşunun ardından 200 yıl boyunca Çarlık Rusyasının başkentliğini yaparken, bu gün Rusyanın 2. Avrupanın ise 5. büyük şehri konumundadır.

St. Petersburg, Cihan

peter_1 peter_2
peter_3 peter_5