Rusya’da çiftler evliliklerinin ebediyen sürmesi için köprüye kilit asıyor-ÖZEL

330

Rusya gençleri arasında son yıllarda başlatılan düğün gününde evliliklerinin ebediyete kadar sürmesi için Moskova’nın merkezinde kilit asıp anahtarını suya atma geleneği ilgi büyük.

Yeni evlenen çiftler Rusya'nın başkenti Moskova'da Kremlin yakınında bulunan Vodootdovniy kanalının üzerindeki köprü yeni evli çiftlerle dolu. Çiftler kanal üzerinde bulunan Lujkov köprüsü üzerinde kurulu özel metal ağaçlara evliliklerinin ebediyete kadar sürmesi için kilit asıp anahtarını suya atıyor. Güzel görüntülere sahne olan köprü, çok sayıda turist tarafından da ziyaret ediliyor.

Oldukça popüler hale gelen bu adet Moskova belediyesi tarafından da destekleniyor. Belediye bir kaç ay içinde hızlıca kilitlerle kaplanan metal ağaçları söküp yerine boş bir metal ağaç daha dikiyor. Tamamen kaplanan eski ağaçlar ise köprünün yanıbaşındaki sahilde sergileniyor. Evliliklerin bu denli artış göstermesi sayesinde Lujkov köprüsünün etrafı çok kısa zamanda kilit ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplanacak.

Evliliklerin genellikle gerçekleştiği cumartesi günleri Rus gençler köprüye yakınları ve arkadaşlarıyla birlikte gelerek alkışlar içinde kilidi asıp anahtarını suya atıyorlar. Ardından yeni çiftler düğüne gelen tüm davetlilerle birlikte fotoğraf çektirmek için poz veriyor.

Bu yeni adeti çok beğendiğini ifade eden Svetlana Borisovna "Yeni evli çiftlerin buraya yakınlarıyla birlikte gelerek, evliliklerinin hayat boyu sürmesi için kilit astıklarını, kilidi kimse açamasın ve hiç ayrılmayalım diye de suya attıklarını." söyledi.

Lujkov köprüsünde sırf asılan kilitleri görmek için gelen İrina Alekseyevna da “Burası  bir sevgi köprüsü. Yeni evli çiftler asmış oldukları bu kilitle evliliklerini sağlamlaştırıyorlar. Daha sonra astıkları  bu kilidi görmeye geldiklerinde ise sevgileri kat kat artıyor." dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

Kili_evlilik01 Kili_evlilik04