Rusya'da her yıl 400 bin kişi sigaradan ölüyor

2

Rusya Sağlık Bakanlığı gençleri, çocukları ve kadınları Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) '31 Mayıs Dünya Sigara İçmeme Günü'nde sigarayı bırakmaya çağırdı. 26 Haziran'dan itibaren paketlerin üzerinde 'sigara öldürür' yazısının yer alacağı uygulama başlayacak.

DSÖ verilerine göre Rusya'da erkeklerin yüzde 60'ı sigara kullanıyor ve her yıl sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile 400 bin kişi hayatını kaybediyor. Rusya'da sigara alışkanlıklarının dünya ortalamasının çok üzerinde olmasının temel nedeni fiyatların aşırı düşük olması. ABD'de ortalama 8 dolara satılan sigara paketi, Rusya'da 1 dolara, filtresiz olanlar ise 30 sente kadar satılıyor.

Sigarının dünyaya yıllık maliyeti 1 trilyon dolar

Moskova polisi 18'in altında sigara içenlerin sigara paketlerinin çikolata ile değiştirme uygulaması başlattı. 31 Mayıs sigara bırakma kampanyasına destek veren polisin uygulaması olumlu karşılanırken, toplu mekanlarda sigara içilmeye devam edilmesi tepki çekiyor.

Rusya halkının sağlının yaşamını  tehdit eden alkol ve sigara nedeni ile erkeklerde yaşam süresi 60'a ancak ulaşıyor. Tüm dünyada yılda 400 milyar dolar sigaraya para harcanırken, sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile yaşamını yitirenlerin sayısı ise 5 milyona ulaşmış durumda. Sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için ise yaklaşık 600 milyar dolar harcanıyor.

DSÖ verilerine göre yirminci yüzyılda 100 milyon kişi hayatını kaybederken, önlem alınmazsa yirmibirinci yüzyılda bu rakam 1 milyar kişiye ulaşacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan