Fast-foodlar Rusya'da obez sayısını ikiye katladı

9

Rusya’nın başkenti Moskova’da yaşayan vatandaşlardan kilo sorunu yaşayanlar son 12 yılda iki kat arttı. Uzmanlara göre bunun nedeni Moskova'da çığ gibi büyüyen fast-foodlar.

Rus basınına konuşan Moskova Belediyesi Sağlık Dairesi Başhekimi Leonid Lazebnik son yıllarda Moskovalıların  iki kat daha fazla kilo sorunu yaşamaya başldıklarını söyledi. Lazebnik, “Bu gösterge 12 yıl öncesiyle kıyaslamada iki misli daha fazla. 2008 yılında Moskovalıların yüzde 17,3’nin böyle bir fazla kilo sorunu vardı. Bugün ise bu rakam yüzde 38,2.” dedi.

Rus diyet uzmanları da konuyla ilgili endişelerini dile getiriyor. Obezitenin Moskova’yı “fethetmesi “ uzun süreli devam ederse, bu durumda Rusya'nın başkenti ABD ve Meksika’yı sollayacak. Zira bu iki ülkede bu hastalıktan çocukların yüzde 43’ü, vatandaşların ise yüzde 30’u zarar görüyor.

Uzmanlara göre, Moskovalıların fazla şişmanlamasının nedeni başkentte sayıları artan fast-food mekanları. Başhekim Lazebnik, “Bunun nedenleri Fast-food ve az hareketlilik gibi yaşam tarzları.” diye konuştu. Başka Rus uzmanlar da sorunun nedenlerini gıda küreselleşmesinde görüyor: Rus basınında çıkan yorumlara göre, Moskovalılar hamburger kültürü yüzünden kendi geleneksel mutfağını bir köşeye atıyor, unutuyor. Moskova’da supermarketlerin artması da dondurulmuş gıda ürünlerinin çok tüketilmsine sevk ediyor. Pizza ve suşiler Moskovalıların sevimlisi olmuş durumunda. Geleneksel klasik çorba ürünleri çocuk menüsünde bile terk ediliyor. Rus basını da bu durumu “facia” olarak nitelendiriyor.

Ekonomik kriz de obeziteyi tetikledi

Başkentte sadece zenginler değil, fakir vatandaşlar da şişmanlıyor. Rus basınına göre, Moskovalıların  şişmanlamasının bir nedeni küresel ekonomik kriz. Gelir düzeyi düşen Moskovalılar ucuz gıda ürünleri tüketerek yanlış beslenmenin kapısını çalıyor. Örneğin ekmek, patates gibi ürünler. Ayrıca zayıflamak için doktora gitmek de fazla masraf. Moskova’da diyet uzmanı doktorun ilk muayenesinden geçmek 100 dolar. 200 dolar da şahsi diyeti formüle edilmesi için ek ücret.

Her haftada bir (sonra da iki haftada bir) kontrol de yine 100 dolara mal oluyor. Moskovalılar ise bugünkü kriz ortamında diyet için doktora gitmeye hevesli değil. Şişmanlama Moskova’da birilerinin ekmeğine de yağ sürüyor. Başkentte şişman vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan sektörler de işlerini büyütüyor. Örneğin şişman vatandaşlar için büyük beden elbiseler satan şirketler, şişman manken okulları ve başka hizmet yerleri de açılmaya başladı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan