Moskova'da fırtına ağaçları devirdi, araçlar hurda oldu

5

Rusya'nın başkenti Moskova'yı  yoğun etkisi altına alan yağmur ve fırtına trafiği felç  etti. Devrilen ağaçlar bazı araçları hurdaya çevirirken, at yarışlarının düzenlendiği hipodromun panelleri aşırı rüzgardan uçarken, sadece demirleri kaldı.

Önceki gün Moskova'yı etkisi altına alan yağmur ve fırtınaya küçük çaplı kasırgalar da eşlik etmesi kentin bazı önemli otobanlarında trafiğin kilitlenmesine yol açtı. Kentin özellikle Entuziasty caddesi, Şolkovskoe caddesi ve en önemli çevre yolu Üçüncü Halka'da oluşan su birikintileri de trafiğin yoğunlaşmasına neden oldu.

Yağmur saniyede 15-20 metre hıza kadar yükselen rüzgar ile birlikte kasırgalar oluşturarak Moskova'nın bir çok bölgesinde ağaçları düşürdü. Fırtına sonucu reklam pano ve pankartları da zarar gördü. Böylelikle şehrin güney-batısındaki Miçurinskiy Prospekt'inde bulunan dev reklam bilbourdu rüzgara dayanamayarak yere düştü. Olayda ölen ya da yaralananın olmadığı kaydedildi.

Şehrin metrosunda bazı zorlukların yaşandığı belirtildi. Metronun Sokolniki yönünde hareket eden hattın yer üstünde bulunan bölümüne ağacın düşmesi nedeniyle tren gidişinde zorluklar yaşandı. 15 dakika devam eden çalışmaların ardından hat tekrar yolculuğa açıldı.

RİA Novosti ajansının verdiği habere göre de İzmaylovskaya ve Pervomayskaya arasındaki güzergah üzerine ağacın düşmesi nedeniyle yolun trenlere  kapatıldığı  belirtildi. Haberde acil durum ekiplerinin olayı kısa süre içinde kontrol altına aldıkları belirtildi.

Moskova Hava Durumu Merkezi'nden yapılan açıklamada ise dün başlayan fırtına uyarısının bugün de süreceği belirtildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-685319-MoskovaFirtina02 RIA-685319-MoskovaFirtina03