Moskova’da Nazım için Edip Akbayram sahne aldı - video

5

Şair Nazım Hikmet’in ölümünün 47. yıldönümü anma etkinlikleri çerçevesinde Türk sanatçısı Edip Akbayram’ın verdiği konser herkesi büyüledi. Unutulmaz şarkılarıyla Moskovalıları çoşturan sanatçı Akbayram dakikalarca ayakta alkışlandı.Türkiye Moskova Büyükelçiliği’nin himayesiyle Rusya Türkiye İşadamları Birliği’nin (RTİB) organize ettiği konser Moskova’nın Mir salonunda gerçekleştirildi. Konsere Moskova’da yaşayan Türk toplumu ve ayrıca Rus vatandaşlar da katıldı. 

Yaklaşık binden fazla kişinin katıldığı  gecede RTİB Nazım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, şaire olan sevgi için bu salonu doldurduklarını belirtti. Türk toplumunun Rusya’da tek yumruk olması mesajını da veren Savaşır, “İnşaat bitti, harç da bitti. Ama bizlerin burada giderek gelişen Türk-Rus siyasi, ekonomi-ticari, kültürel ve insani ilişkilerin artması için yapabileceğimiz çok şey var. El ele olmalıyız, omuz omuza vermeliyiz, böyle olursak burada yapamayacağımız hiç bir şey olmaz. Türk toplumunun burada birliğe ve beraberliğe ihtiyacı vardır.” dedi.

Nazım Türkiye’nin yetiştirdiği evrensel şair

Gecede Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın mesajı da okundu. Yoğun programı nedeniyle geceye katılamadığını belirten Bakan Günay, “Bu nazik davetiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Türkiye’nin yetiştirdiği evrensel şair Nazım Hikmet’i saygıyla anıyor ve tüm katılımcılara şükranlarımı iletiyorum.” ifadelerini kullandı. 

Sahneye çıkan Türk sanatçı Akbayram, “Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz”, “Darmadağın”, “Hasretinle Yandı Gönlüm” va başka şarkılarını seslendirerek izleyenleri coşturdu. Sanatçının şarkılarıyla hasret gideren salondaki bazı Türk vatandaşları yüksek sesle Akbayram’a eşlik de etti. Akbayram’la tempo tutan izleyiciler sanatçıyı dakikalarca ayakta alkışladı.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan

{yahoo}7604755{/yahoo}

Edip_Akbayram1 Edip_Akbayram2
Edip_Akbayram3 Edip_Akbayram4
Edip_Akbayram5 Edip_Akbayram6
Edip_Akbayram7 Edip_Akbayram9
Edip_Akbayram10 Edip_Akbayram11