Putin biberonla buzağı besledi

1

Rusya Başbakanı Vladimir Putin 8 Haziran’da gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi biberonla buzağı besleyerek enerji topladı. Kremlin’den 10 kilometre uzaklıkta Moskova dışında yer alan ‘Ulusal Geyik Adası Parkı’nı ziyaret eden Rusya Başbakanı geyikleri ve buzağı yavrularını besledi ve agaç dikim çalışmalarına katıldı.

Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde geyik parkını ziyaret eden Putin, parka gelen çocuklarla muhabbet etti. Luşa adı verilen bir geyiği ekmek ve havuçla besleyen Putin, ağılın içine girerek yavru buzağılara biberonla süt verdi.

Eline küreği alarak ağaç dikim çalışmalarına katılan Rusya başbakanı, diktiği ağacı  sulamayı da ihmal etmedi. Çocuklar Putin’e kendi bölgelerinin amblemini, ‘genç çevreciler’ yazılı bir şapka ve bir de oyuncak geyik hediye etti. Sık sık çavre çalışmalarına katılan Putin, doğal yaşamın korunması için ayı, kaplan ve arslanlarla fotograf vermeyi ihmal etmiyor.

Putin’in Türkiye ziyaretinde gündem Asya güvenliği

Putin’in Türkiye ziyaretinde ikili ilişkilerden çok uluslar arası ve bölgesel sorunların ele alınması bekleniyor. 7-9 Haziran’da Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK-CICA) çerçevesinde İstanbul’a gidecek Rusya başbakanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dışında zirveye katılacak liderlerle de ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

2002 yılında Kazakistan’ın öncülüğünde Almatı’da gerçekleşen Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilen ‘Almatı Senedi’ ile örgütleşen organizasyonun İstanbul’da üçüncü devlet ve hükümet başkanları zirvesi gerçekleştiriliyor. Asya’da geniş bir coğrafyada işbirliği ve güven hedefleyen örgüt, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı benzeri bir yapılanmayı hedefliyor.

Dönem başkanlığını üstlenecek Türkiye’nin dışında AİGK’e Afganistan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Filistin, Hindistan, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Güney Kore, Mısır, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan, Tayland ve Ürdün üye ülkeler. Irak ve Vietnam’ın da İstanbul’da yapılacak zirvede yeni üye ülkeler olarak örgüte katılması bekleniyor.

Asya’da ikili sorunların bulunduğu  ülkeleri aynı çatı altında birleştiren örgüt Hindistan-Pakistan, İran-İsrail, İsrail-Filistin ve Güney Kore ve diğer sorunların tartışılmasına da önemli imkanlar sunuyor. Zirvenin ana gündemini ise İsrail’in Filistin’e insani yardım götüren filoya yönelik saldırı ve dokuz Türk’ü öldürmesi ile ilgili sorun oluşturacak. İran’ın nükleer programının sonlandırılmasına yönelik yaptırımlar ve Türkiye-Brezilya öncülüğünde imzalanan uranyum takas anlaşması da zirvede ele alınacak.

Zirveye Rusya Başbakanı Putin’in yanı sıra İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecat, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le birlikte on ülkeden devlet ve hükümet başkanının katılması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-685154-PutinBiberonGeyik2 RIA-685154-PutinBiberonGeyik3


{yahoo}7617966{/yahoo}