Rus patriği Kirill: Vodka ulusal belamız!

1

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, ülkede fazla içki içilmesini sert eleştirerek, “Bizim tek ulusal belamız, çok alkol içmemizdir.” dedi.

St.Petersburg kenti yakınında bulunan Povenets kasabasında uğradığı bir kilisede vatandaşlarla biraraya gelen patrik Kirill halka yaptığı konuşmada özel hayatlarına çeki düzen vermelerini istedi.

Kirill, “Biz iğrenç işler yapıyoruz, hayatımızı mahfediyoruz, ailemizi mahfediyoruz, birbirimizi aldatıyoruz ve zannediyoruz ki tüm bunları gören yok. Fakat her birimizin başı üzerinde Tanrı’ın mahkemesi var ve Yüce Tanrı bizden şöyle hesab soracak: Nasıl aile kurdunuz ve nasıl çocukları terbiye ettiniz?” diye eleştiride bulundu.

Eski Sovyet yıllarında toplumun dinden uzaklaştırıldığını hatırlatan Kirill, “Sovyet döneminde sert baskıcı politika gerçekleştirenler Tanrı karşısındaki sorumluluklarını unuttu. Eğer onlar Tanrı mahkemesi önünde hesap vereceklerine inansaydı, bu durumda başkalarını öldürmeye elleri kalkar mıydı?” diye sordu.

Vodka bizi kesip biçiyor

Serhoşluğa karşı vatandaşları  mücadeleye çağıran Rus patriği, “Bizim tek ulusal belamız  çok alkol içmemizdir. Vodka insanları kesip biçiyor. Sisli, dumanlı kafanın parlak geleceği olamaz. Dolayısıyla hayatımızın bu bölümünü konrolümüz altına almalıyız.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan