Jirinovski’den Türkiye’ye: Ayasofya’yı Rus kilisesine verin!

4

Rusya aşırı sağ Liberal Demokrat Partisi Başkanı ve Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkan Yardımcısı Vladimir Jirinovski, Türkiye yönetimine mektup göndererek Anadolu’daki tüm Hristiyan kiliselerin kendilerine verilmesini önerdi. Jirinovski, Türkiye’de Rusça'nın da ikinci resmi dil statüsünde olması isteğinde bulundu.

Liberal Demokrat Partisi Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada Başkan Jirinovski’nin Ankara’ya istek mektubu gönderdiği kaydedildi. Türkiye’deki Hristiyan kiliselerin Rus Ortodoks Kilisesi’ne “iade edilmesini” öneren Jirinovski, “Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’nde bazı Hristiyan kiliseleri müze, bazıları da camiye çevrilmiş durumda. Bunların arasında eski Bizans Ayasofya kilisesi de var. Bu kilise de 15.yüzyılda camiye çevrildi.” dedi.

Türkiye’de Rusça ikinci resmi dil olsun

Jirinovski, mektubunda Rusça'nın Türkiye’de ikinci resmi dil statüsünde olmasını da önerdi. Rus politikacı, “Bu inisiyatif öncelikle güncel olmakta: Her yıl giderek Türkiye’yi çok sayıda Rus turist ziyaret ediyor, ülkelerimiz arasında ticari ilişkilerin sayısı artıyor.” değerlendirmesinde bulundu. Jirinovski, mektubunda belirttiği her iki inisiyatifinin Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin artmasına yönelik olduğunu da kaydetti. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan