Moskova'da helal ürün fuarına büyük ilgi

2

Rusya'nın başkenti Moskova'da ilk kez düzenlenen Helal ürün fuarı büyük ilgi görüyor.

Moskova'nın uluslarası sergi sarayı Krokus Expo'da düzenlenen Birinci Moskova Helal Ürün Sergisi ile Arap ürünleri sergisi fuarları birlikte gerçekleştirildi. Fuarda 13 farklı Arap ülkesinden 300'e yakın katılımcı yer aldı. Fuar arap üreticileri ile Rus işadamları arasında işbirliği köprüleri kurma imkanı sağlarken, Rusya'da üretimi yapılan helal ürünlerin tanıtımını yapmayı hedefledi.

Son dönemlerde hem Hristiyan Ortodoks hem de İslami inançların etkin bir şekilde yaşanmaya başladığı Rusya'da helal ürünlere de ihtiyaç arttı. Vatandaşlar İslam üsülüne göre hayvan kesimi, gıda ve parfümeri ürünlerinde helal maddelerin kullanılmasına dikkat ediliyor. Fuarda düzenlenen konferansta günümüzde Rusya iş adamlarının ve müslüman ülkelerinin işbirliği imkanları da tartışıldı.

Helal sanayinin dünya genelinde temsilcileri fuar sayesinde tanışma imkanı buldu. Fuar organizatörleri etkinlikle birlikte Rusya'nın helal üretim sanayinde de önemli ölçüde atılımların gerçekleştirilebileceğine inandıklarını dile getirdi.

Düzenlenen konferans ve değişik panel sayesinde ziyaretçi sayısında yoğunluk görüldüğünü belirten fuar örganizatörlerinden Vladislav Lutsenko, “Özellikle İslam dünyasından iş adamlarının Rusya'da iş yapma imkanları görüşüldü. Spesifik ürünlerin üretimi ve perspektifleri tartışıldı.” diye konuştu.

Aracılardan ziyade karşılıklı  bağlantıların önemini vurgulayan Gulf Araştırma Merkezi uzmanı  Najib Abdullah Al-Şami de fuarın bu açıdan önemli olduğunu, ancak ticaret için devletin inisiyatifli desteğinin de çok önemli olduğunu belirtti.  Al-Şami, “İşlerin daha da güzel gitmesi için yurtdışı şirketleri ile Rusya arasında özel hattın kurulmalı gerekiyor. Bu hat sayesinde rutin ve burokratik engeller atlatılır ve hem ticari aktivite hem yatırım artar. Her iki taraf da bunun ancak faydasını görür.” dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-687658-helal_1 RIA-687658-helal_2