Rusya’da 12 Haziran Rusya Günü kutlanıyor

112

Rusya 12 Haziran tarihinde “Rusya Günü” olarak bilinen ulusal bayramını kutluyor. Başkent Moskova dahil ülkenin bir çok kent ve bölgesinde çeşitli bayram etkinlikleri yapılıyor.

1992 yılından bu yana kutlanan Rusya Günü'nün ilginç tarihi hikayesi var. 12 Haziran 1990’da daha eski Sovyetler Birliği devam ederken, 15 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetten en büyüğü RSFSR (Rusya Sovyet Federe Sosyalit Cumhuriyeti) Halk Meclisi “Devlet egemenliği” deklarasyonunu çıkarıyor. 12 Haziran 1991 yılında da Boris Yeltsin Rusya Federasyonu Başkanı seçiliyor. Tam bir yıl sonra Rusya Federasyonu Yüce Konseyi’nin kararıyla “Rusya devlet egemenliği çıkarıldığı gün” olarak 12 Haziran bayram ilan ediliyor.

Yeltsin “Rusya Günü” olarak kutlanmasını  öneriyor

12 Haziran 1998 yılında televizyon karşısına çıkan eski Başkan Yeltsin bayramın “Rusya Günü” olarak ilan edilmesini önerdi. 2002 yılında İş Kodeksi’nde yapılan değişikliklerle eski Başkan Vladimir Putin döneminde Yeltsin’in isteği kabul gördü. Ve 2002 yılından bu yana 12 Haziran Rusya’da “Rusya Günü” olarak kutlanıyor. Ve Rus basını konuyu eleştirmeden de edemiyor. Rusya’nın kimlerden kurtulduğu gerekçesiyle hangi bağımsızlık gününü kutlandığına anlam veremeyen bazı Rus gazeteci, siyasetciler bu etkinliğin sırf “Yeltsin ve yandaşlarının bayramı” olarak yorumluyor.

Rus Levada araştırma merkezinin yaptığı  araştırmaya göre de Rusya vatandaşlarının sadece üçte biri bayramı “Rusya Günü” olarak kutladıklarını belirterek soruya doğru yanıt verdi.

Moskova’da bayram nedeni ile 30 ayrı şenlik

Bayram nedeniyle Moskova’da 30 çeşitli etkinliğin yapılacağı belirtildi. Etkinliklerin en renklisi ise “Kremlin hattı” koşma yarışması olacak. Moskova’nın Park Kulturı, İzmailovo, Perovo ve diğer park yerlerinde konserler de yapılması planlanıyor. Etkinlikler çerçevesinde Kremlin'de düzenlenen törende Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Rusya'nın gelişimine katkıda bulunan bilim ve sanat dünyasından önemli isimlere madalya dağıttı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-691722-rusya_gunu_1 RIA-691722-rusya_gunu_3 RIA-691722-rusya_gunu_4