Türk domatesi Rus televizyoncunun atış testini geçemedi

194

Rus resmi devlet televizyonu Birinci Kanal (Pervıy Kanal), ülkede satılan çeşitli meyve ve sebzeleri satın alırken dikkat etmeleri hususunda uyararak, “Biz meyve ve sebzelerde baştan ayağa vitaminler olduğunu düşünüyoruz. Ama yanılıyoruz. Bir çok meyve ve sebze faydalı değil artık. Buradaki vitamin oranı artık cips paketindeki vitamin gibi.” dedi.

Televizyon programında Rusya’da çok satılan Türk domatesi üzerinde özel bir test de yapıldı. Duvara dört kere fırlatılan Türk domatesini “Tenis topuna benzeten” Rus televizyonu, “Türk domatesi duvardan geri geliyordu. Kabuğu ezilmedi, yan tarafından buruşmadı. Test domateste fazla hormonun olduğunu ortaya koydu.” değerlendirmesinde bulundu.

Kalın kabuklu domates hormonlu

Birinci Kanal televizyonunun her Çarşamba günü sunduğu “Sreda Obitaniya” (Çevremiz) belgesel haber programının bu seferki konusu Rusya pazarlarında satılan meyve ve sebzeler idi. Meyve ve sebzelerin artık günümüzde vitamin deposu olmadığını savunan Tatyana Roşina tarafından hazırlanan belgesel vatandaşlara bazı öğütlerde de bulunuyor: “Hormon test cihazı meyve ve sebzedeki hormonun ne kadar olduğunu anında belirliyor. Peki hangi birimiz bu aletle mağazaya giriyor? Ama domateslerde ne kadar hormonun olup olmadığını öğrenmek için sade bir yöntem var. Genellikle şöyle biliniyor: Domatesin kabuğu ne kadar fazla kalınsa orada fazla hormon var.”

{yahoo}7641576{/yahoo}

Domates değil, tenis topu

Belgesel yapımcıları ayrıca domatesteki hormonu belirlemek için beş ayrı domates ürününü karşılaştırıyor. Görüntü şeklinde anlatılan belgeselde, “Şimdi domates kabuğunu kıyaslamak için mağazadan beş tür domates alıyoruz: 1 nolu örnek Türk domatesi, 2 nolu örnek Moskova çevresinde serada yetiştirilen domates, 3 nolu örnek türü belirsiz bir domates, 4 nolu Krosnodar (Güney Rusya) domatesi ve 5 nolu Özbekistan domatesi. Beşi de duvar testinden geçiriliyor. Sırayla duvara yönelik atış yapıldı. Türk domatesi duvardan geri geldi. Dört atıştan sonra Türk domatesinin kabuğu patlamadı, yan tarafı buruşmadı. Sanki domates değil tenis topu.” denildi.

Türk domatesi ve 3 nolu türü  belirsiz domatesin dışında diğer üç domates türünün testen iyi “geçtiğini” görsel olarak anlatan televizyon belgeselinde, “Teste bakılırsa Türk ve türü belirsiz domateste hormon oranı olması gerekenden daha fazla. Bu sonuçlar daha sonra özel test cihazında da kontrol edildi. Bu cihaz domateslerdeki hormon fazlalığını kanıtladı. Demek ev testi iyi çalışıyor.” diye belirtildi.

Domatesteki damarlar hormon oranını  gösterir

Ev ortamında domatesi testen geçirebilmek için duvara atmanın hoş olmayacağını da vurgulayan Rus televizyonu bu durumda sebzenin bıçakla kesilerek kontrol edilmesini de önerdi. Programda, “Eğer yarıya kesilen domatesin içinde açık ve beyaz “damarlar” varsa bu durumda en iyisi sebzeyi almayın. Burada fazla hormon var. Yok şayet domates içi ve dışı koyu kırmızıysa demek hormon düzeyi normal.” uyarısında bulunuyor.

Programda Rusya meyve ve sebze piyasasının yüzde 80’inin ithal olduğu belirtilerek, doğal nimetlerin doğal ortamdan ziyade teknolojik ve kimyasal ortamda bulundurularak “taze” tutulmaya çalışıldığı iddia edildi. Batı’da yasaklanan bazı ilaç ve hormonların Rusya’da uygulandığını anlatan belgesel örnek olarak elma, muz, havuç ve başka meyveleri göstererek, “Siz satın aldığınız salatalığın Moskova çevresinde yetiştirildiğini mi sanıyorsunuz, oysa bu salatalıklar 1,5 yıl önce Türkiye’de yetişti.” iddisı yer aldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

TurkiyeFoto2 TurkiyeFoto3
TurkiyeFoto4 TurkiyeFoto5