Bu köpekler hayat kurtarıyor

115

Rusya'nın Troitsk kentinde sudan insan kurtarma yarışması düzenlendi. Cankurtaran rolünü insanlar yerine, cins köpekler yer aldı.

Moskova yakınlarında bulunan Troitsk kentinde hafta sonu cins köpekler arasında insanları boğulmaktan kurtarma yarışması düzenlendi. Yarışmaya Alman Çoban Köpeği, Newfoundland cinsinden iki köpek ve Brie çoban köpeği katıldı.

Kurtarıcı köpeğin önemli yanının büyüklüğü olduğunu söyleyen uzman ve köpek sahipleri, köpek ne kadar iri yapılı ise kurbanı sudan çıkarma gücü o kadar fazla anlamına geldiğini anlattı.

Yarışmaya katılan Donatas Nikolayev, Newfoundland cinsi köpeklerinin özelliklerini dile getirerek, “Newfoundland'lar bu konuda en tercih edilen köpekler. Çünkü kendileri düşünerek hareket ediyor. Suyun yanından geçerken boğulan birisini gören Newfoundland emir beklemeden insanı kurtarmaya koşuyor.” dedi.

Yarışmanın ilk bölümünde genç  köpekler rekabet etti. Bu yüzden köpeklere pek zor olmayan vazifeler verildi. Hayvanlarda önce yüz metre mesafe boyunca kayığı takip etmeleri istendi. İkinci bölümünde ise köpeklerde sudan cisim çıkartmaları istendi. Son bölüm ise en zorlu bölüm oldu. Her köpeğin üstesinden gelemiyeceği 'insanı sudan kurtarma' hedefi verildi.

Köpek sahipleri kurtarıcı yeleklerle suda boğuluyor numarası yaparak köpeklerinden yardım diledi. Ancak sadece bazı köpekler yardıma koşmaya hazır oldu. Köpeklerin kurtarma çalışmalarının başarılı geçmesi için sahiplerin köpeklere özel emirler vermek zorunda kaldı. Alman çoban köpeği ise suya girmeyi bile istemedi.

Uzmanlar köpeklerin insanı sudan çıkarmaları kolay bir iş olmadığını belirtiyor. Neden olarak ise uzmanlar boğulan insanın daha fazla güç kazanarak köpeği suyun altına çektiğini anlatıyor. Bu yüzden kurtarıcı olmak için köpeğin iri ve agresif olmayan bir yapıya sahip olması gerekiyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan