Moskova’da göçmenler için “Yaşam Standardı” hazırlanıyor

49

Moskova Belediyesi şehir dışından ve eski Sovyet ülkelerinden gelen göçmenler için başkentte yaşam standartlarını belirleyen yeni bir çalışma yapıyor. Buna göre avluda koyun kesmek, balkonda mangal yapmak yasak. Bir dizi düzenlemenin yer aldığı 'Yaşam Standardı' ile ilgili çalışma yasallaşacak.

Moskova Belediyesi, başkente yerleşen başta Orta Asya ve Kafkasya kökenli yabancılar olmak üzere göçmenler için yeni bir kanun hazırlıyor. Moskova’da yaşayan etnik diaspora kurumlarıyla hazırlanacak belgenin adı "Moskovalı Davranış Kuralı" olacak. Kanun başkentte kalmak isteyen yerli ve yabancı göçmenlere yeni kurallar getiriyor.

Konuyla ilgili basına konuşan Moskova Belediyesi Bölgelerarası İlişkiler ve Ulusal Politika Komisyonu Başkanı Mihail Solomentsev, hazırlayacakları yeni yaşam kuralının başkentte sürekli yaşamak isteyen misafirler için çok faydalı olacağını belirtti.

Solomentsev, “Önümüzdeki günlerde çalışmaları tamamlayacağız. Bu kural yeni gelen ve sürekli oturma ikametiyle yaşayan vatandaşların hızlıca alışmasına yardımcı olacaktır. Moskovalı diaspora temsilcilerinden bu konuda çalışmalar yapması için öneride bulunduk. Onların teklifini aldığımız zaman bu durumda bilimadamlarını davet edeceğiz. Neticede de Moskovalı davranış kuralı hazırlanacaktır.” dedi.

Moskova Belediyesi yetkilisi Solomentsev, yeni davranış kurallarının nasıl işleyeceğini de anlattı. Solomentsev, “Vatandaş geliyor ve kendisine hemşerileri kitabcığı gösteriliyor: Bak şuraya ve oku, burada kabul görülen ve görülmeyen hususlar var diye. Bugün Moskova toplumunda yazılı olmayan kurallar mevcut. Ki bu kurallara kentimizin insanları uymakla yükümlü. Örneğin avluda koyun kesmek, balkonda şiş kebabı ve mangal yapmak olmaz. Ve Rusça konuşmak lazım gibi. Moskova, yüzyıllar boyunca Rus kültür ve geleneklerine dayanan yaşam tarzlı bir kent.” diye konuştu. Solomentsev, ulusal dil ve kültürün öğrenilmesine karşı çıkma gibi bir politikalarının olmadığına da dikkat çekti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan