Rusya’da uyuşturucudan günde 80 kişi ölüyor

6

Rusya’da yılda yaklaşık 30 bin kişinin uyuşturucudan öldüğü açıklandı. Ülkeye en fazla uyuşturucunun Afganistan’dan getirildiği belirtilirken, bu yasadışı sevkiyatta 350 suç örgütünün faaliyet gösterdiği de ifade edildi.

Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, Miliçeskaya Volna radyosuna (Polis radyosu) yaptığı açıklamada uyuşturucunun ülkenin en başlıca sorunlardan biri olduğuna dikkat çekti. Bakan Nurgaliyev, “Rusya’da yılda yaklaşık 30 bin kişi uyuşturucu kullanmaktan hayatını kaybediyor. Ülkede gün içinde bu sayı ise yaklaşık 80 kişi.” dedi.

Ülkede 2,5 milyon uyuşturucu bağımlısı var

Rusya İçişleri Bakanı Nurgaliyev, ülkede çok sayıda uyuşturucu bağımlısı olduğunu da söyledi. Nurgaliyev, “Şu anda Rusya’da yaklaşık 2,5 milyon uyuşturucu bağımlısı var. Verilere göre Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı kurumlarında sadece geçen yıl 550 binden fazla uyuşturucu bağımlısı resmi kayıta alınmış. Rusya Federasyonu’nda yasadışı uyuşturucu satışı devlet sorunu olmakta. Uyuşturucu bağımlılığının artma hızı doğrudan halkımızı tehdit ediyor.” diye konuştu.

Ülkeye en fazla uyuşturucunun Afganistan’dan getirildiğini de kaydeden Nurgaliyev, “Her yıl güvenlik güçleri üç tona kadar uyuşturucu ele geçiriyor. Kaçak uyuşturucunun hem Rusya hem de diğer ülkelere yönelik artması, Orta Asya ülkelerinin sosyal-ekonomik kalkınmasının düşük düzeyde, Rus-Kazak sınırının büyük uzunlukta, yolcu ve yük taşımacılığının yoğun ve çok sayıda uyuşturcucu suç çetelerinin olmasıyla bağlı. Bu alanda da büyük bir “ölüm fabrikası” faaliyet gösteriyor. Burada da uyuşturucu alanında sevkiyat ve dağıtılması bakımından “uzmanlaşan” yaklaşık 350 organize suç çetesi bulunuyor.“ dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan