Rus matematikçi Perelman 1 milyon dolarlık ödülü nihayi olarak redetti

113
1904 yılından beri çözülemeyen 'Poincaré sanısı' çözerek Clay Matematik Enstitüsü'nün(CMI) 1 milyon dolarlık ödülüne laik görülen Rusya'nın içine kapanık matematik dahisi Grigoriy Perelman nihayi olarak ödülünü almayacağı açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın RIA Novosti'ye dayanarak yaptığı haberde Clay Matematik Enstitüsünün internet sayfasında yayımlanan açıklamada, "Dr. Perelman, bir milyon dolarlık para ödülünü almayacağı konusunda bizi bilgilendirdi. CMI, bu paranın matematik yararına nasıl kullanılacağına bu yıl sonbaharda karar verecek" denildi. Perelman, önceki ay kendisini arayan gazetecilere, ödül konusunda son kararını vermediğini, nihai kararı verdiğinde ilk olarak Clay Matematik Enstitüsüne bildireceğini ifade etmişti.

Rusya Matematik Enstitüsünden 2005 yılında ayrıldıktan sonra bilim insanı annesiyle kaldığı evinden pek çıkmayan Perelman, hayatını annesinin emeklilik maaşı ve özel derslerden elde ettiği gelirle sürdürüyor.

Matematikçilerin 100 yıldır çözemediği Poincare Varsayımı problemini çözen Perelman, çözümü de internette yayımlamıştı. Bu problemin çözümünün, evrenin şeklinin belirlenmesine yardımcı olabileceği kaydediliyor.

ABD'deki Clay Matematik Enstitüsünün koyduğu bir milyon dolarlık ödülü önce reddeden Perelman, "Meşhur olmak istemiyorum. Kahraman falan değilim" demişti.

Dr. Grigoriy Perelman, ABD'deki bir üniversitenin matematik hocalığı yapma teklifini de geri çevirmişti.

Editör: Haberrus