Rus savcı, Voronej'de Türk işçinin ölümüyle ilgili suçluları buldu

51

Rusya'nın Voronej kentinde 28 yaşındaki bir Türk inşaat işçisinin ölümüne neden kazayla ilgili suçlular ortaya çıkarıldı. Kaza nedeni şirket yetkililerinin iş yerinde güvenlik kurallarını ciddi şekilde ihlal etmesi olarak iddia edildi. Türk işçi, 2 Haziran'da kentin eski Rossiya ticaret merkezinin bulunduğu inşaat alanında kompresörün altında kalarak hayatını kaybetmişti.

Kazayı soruşturan Voronej kent Leninski bölge Savcılığı, olayda teknik güvenlik iş kurallarının ihlal edildiğini tespit etti. Tsenrt Galerii Çijova adlı ticaret merkezi inşaatında yaşanan ciddi kural ihlalleri sonucunda Türk işçisi dahil birkaç kişinin öldüğü belirtildi. İnşaat alanında Aralık 2009'ta da iki işçi hayatını kaybetmişti.

Savcılık, inşaat alanındaki yükleme işlerinde güvenliğin organize edilmemesi sonucuna vardı. Rus savcılık yetkililerine göre, yetkili şirket inşaat yerinde güvenlik ve denetim kontrolü yükümlülüğünü yerine getirmemişti. Türk inşaat işçisinin ölümü ise kanca çengelindeki kilitleme aletinin sağlam olmamasıyla ilişkilendirildi. Savcılık olayla ilgili inşaat yerinde bir deneme de yaptı. Kanca çengeline yönelik bir darbe sonucunda kilitleme piminin açıldığı tespit edildi. Savcılık, bunun neticesinde de ağır kompresörün kanca çengelinden koparak talihsiz Türk vatandaşın kafasına düştüğü sonucuna vardı.

Savcılık kazayla ilgili Türk inşaat şirketi Renaissance'nın Baş Mühendisi Nikolay Skripnikov ve Baş Enerji uzmanı Valeri Lebedev'e para cezası da kesti.

Fuat Seferov, Cihan, Moskova