Moskova trafiği Aeroflota pahalıya mal oldu

56
Rusya'nın devlete ait havayolu Aeroflot Moskova Leningradskoye karayolunda oluşan trafik yüzünden 700 bin Euro kayıba uğradığını açıkladı.

Trafik felaketinin özellikle ilk günü şirket için ölümcül zarar getirdiğini belirten Aeroflo Genel Müdür Yardımcısı Andrei Kalmıkov, "Şirket trafik yüzünde ilk gününde maddi açıdan büyük zarara uğradı. Kayıp 700 bin Euro olarak hesaplandı.” diye konuştu. Bin 300 yolcunun uçaklarına geç kaldığını belirten Kalmıkov, bu yolcuların biletlerine yüzde 75 geri ödeme yapıldığını kaydetti. Moskova'nın en büyük uluslararası havalimanı Şeremetyevo'ya götüren Leningradskaya karayolunun üzerinde onarımlar pazartesi başlamıştı. İnşaat alanında ciddi yol tıkanıklıklara yola açan onarım bir çok yolcunun uçuşunu kaçırmasına yol açmıştı. Şu anda Şeremetyevo Havalimanı'na ulaşmak için ortalama 5-6 saat alıyor.

Moskova'nın trafik sorunu bu kez Başbakan Vladimir Putin'e kadar yükseldi. Putin sorunun çözülmesi için Başbakan Yardımcısı Sergei Ivanov'u görevlendirdi.

Öte yandan Şeremetyevo Havalimanı Başkanı Mihail Vasilenko trafik yüzünden Moskova yetkililerini suçladı. Trafiğin kasten oluşturulduğunu belirten Vasilenko amacın yolcuları şehrin güney-batısında bulunan Vnukovo terminallerine çekmek olduğunu öne sürdü.

Şeremetyevo federal yetkililer tarafından işletilirken, Vnukovo'nun işletmesi Moskova hükümetine ait.

Moskova yetkilileri Leningradskoe Karayolu üzerinde onarım çalışmalarının kaçınılmaz olduğunu belirterek çalışmaların en geç 1 Ekim 2010 tarihine kadar süreceğini kaydetti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan